"Merkez Bankası ihtiyatlı davranarak bu karara vardı"

Okuma Süresi: 1 Dakika
Doviz.com
23.02.2023 16:05

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından yaptığı değerlendirmede; amacı dışında kullanılacak kredilere müsamaha gösterilmemesi gerektiğini belirterek, "Merkez Bankası ihtiyatlı davranarak bu karara vardı." ifadelerini kullandı.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği'nden (ASKON) yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Aydın, iç piyasadaki gelişmelerin Merkez Bankası kararına tesirde bulunduğunu vurgulayarak, "Beklenti 1 puan idi. Depremin kısa vadede etkileri de düşünülerek Merkez Bankası’nın ihtiyatlı davranarak 0,5 puan indirdiğini söyleyebiliriz." şeklinde konuştu.

Aydın, Merkez Bankası'nın faizleri indirme noktasında kararlılığını koruduğunu da bildirerek, "Depremin kısa vadede ekonomiye olumsuz yansımaları olacaktır, doğrudur. Lakin Merkez Bankası'nın da belirttiği üzere, orta ve uzun vadede ekonomik olarak olumsuz yansımalar, çok düşük düzeylerde olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Aydın, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede ayrıca şunları kaydetti:

"Kararda iç piyasadaki canlılığın etkili olduğunu düşünüyoruz, bunun yanı sıra ihracattaki durgunluğun da göz ardı edilmediği aşikâr. Turizmle ilgili beklenti yüksek ne var ki, deprem dolayısıyla kaygılar oluştu.

Bu bağlamda kampanyalara ayrı bir önem vermek gerekecek. Ticari krediler elbette üretim odaklı doğru amaca yönelik kullanılmalı. Bunun da sıkı takibe alınması gerekmektedir.

Zira yaşanan bunca şeylerden sonra amacı dışında kullanılacak kredilere müsamaha gösterilmemesi gerekmektedir. Kararı tekrardan özetler isek, Merkez Bankası ihtiyatlı davranarak bu şekilde bir karara varmış diyebiliriz."

Etiketler: ASKON TCMB faiz
REKLAMI KAPAT X