Merkez Bankası, KKM stok bakiyelerini aylık yayımlayacak

Okuma Süresi: 1 Dakika
Merkez Bankası, KKM stok bakiyelerini aylık yayımlayacak
Doviz.com
30.05.2024 14:45

TCMB'nin duyurusuna göre kur korumalı döviz/altın dönüşümlü mevduat/katılma (DDKKM) ve Türk lirası mevduat/katılma (TL KKM) hesaplarının stok bakiyeleri artık aylık olarak yayımlanacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) yapılan duyuruya göre, nisan ayı verileri yarın açıklanacak. Söz konusu veriler, yarın saat 14.30'da Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS) üzerinden "Aylık Para ve Banka İstatistikleri" başlığı altında "Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları" alt başlığı ile yayımlanacak.

"DDKKM-Gerçek Kişiler", "DDKKM-Tüzel Kişiler", "DDKKM-Toplam" ve "TL KKM" bakiyeleri, ayrı seriler olarak gösterilecek. DDKKM bakiyeleri, dönüşüme konu döviz/altın cinsinden orijinal stok bakiyelerin milyar ABD doları karşılığı olarak; TL KKM bakiyeleri ise milyar TL cinsinden izlenecek.

Ayrıntılı veri ve bilgilere "Aylık Para ve Banka İstatistikleri" sayfasından erişilebilecek.

İLGİLİ HABER TCMB: Zorunlu karşılık düzenlemesiyle 550 milyar TL çekildi Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özetinde, "TL mevduat ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırılarak sistemden yaklaşık 550 milyar TL likidite çekilmiştir" ifadesine yer verildi.
Etiketler: TCMB KKM döviz altın DDKKM
REKLAMI KAPAT X