Merkez Bankası politika faizinde değişikliğe gidecek mi?

TCMB’nin, 12 Haziran Çarşamba günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında faizde değişikliğe gidecek mi?

Geçtiğimiz hafta Türkiye ekonomisi açısından oldukça önemli iki veri açıklandı. Bunlardan ilki büyüme, ikincisi ise enflasyon verisiydi.

Türkiye ekonomisi 1. Çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre  %2,6 küçülürken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH bir önceki çeyreğe göre %1,3 artış gösterdi. Mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,71 artış gösterdi.

USD/TRY kuru ise geçtiğimiz ay 6.20 seviyesini test ettikten sonra 5.70 seviyelerine çekildi. Üst üste iki çeyrek küçülen Türkiye ekonomisi, yüksek enflasyonla birlikte değerlendirildiğinde ekonomideki yüksek enflasyonla ve küçülme olgusu daha çok göze çarpar hale geldi. Ekonomi yönetimi açısından oldukça sorunlu olan bu durum, Merkez Bankalarının hareket alanını daraltabiliyor ve bu tip durumlarda konvansiyonel olmayan para politikası araçlarına ihtiyaç duyulabiliyor. Gelen makroekonomik veriler sonrasında Merkez Bankasının 12 Haziran tarihinde yapacağı Para Politikası toplantısı ve para politikasına ilişkin vereceği mesajlar daha önemli hale geldi.