Merkez Bankası, yenilenen kadrosu ile ilk faiz kararını açıkladı!

Okuma Süresi: 2 Dakika
Merkez Bankası, yenilenen kadrosu ile ilk faiz kararını açıkladı!
Doviz.com
22.02.2024 14:00

Merkez Bankası, şubat ayı PPK toplantısının ardından TCMB Başkanı Fatih Karahan dönemindeki ilk faiz kararını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), PPK toplantısının ardından politika faizinin yüzde 45 seviyesinde sabit bırakıldığını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu’nun sunumunda, enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya izin vermeyeceklerinin altını çizerek, “Enflasyon hedefimizle uyumlu seviyeye gerileyene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız.” demişti.

Politika faizinin ne zaman düşeceğine yönelik soru üzerine de Karahan, "Faiz artışı döngüsünü sonlandırdığımızı ilan ettik, fakat indirimi konuşmak için fazlasıyla erken. Aylık enflasyona baktığımızda, geçici etkileri dışlayarak ana eğilimi okuduğumuzda hem 2024 hem de 2025 hedefinin tutabilecek durumda olduğunu görmemiz gerekiyor. O dönemde faiz indirimini konuşmaya başlayabiliriz. Şimdi fazlasıyla erken." ifadelerini kullanmıştı.

Ekonomistler ne bekliyordu?

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı da politika faizinin yüzde 45 seviyesinde sabit bırakılacağını öngörmüştü.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 36,25 olmuştu.

Yabancı kurum ve ekonomistlerin faiz kararına yönelik beklentisi de fazilerin sabit bırakılacağı yönündeydi.

Bu kapsamda, Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, politika faizinin yüzde 45'te sabit bırakabileceği öngörüsünde bulunurken 2024'ün geri kalanında ise faiz indirimlerinden kaçınılabileceğini aktarmıştı.

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de faizlerin sabit bırakılacağını tahmin ederken yatırımcıların karar metninde TCMB'nin sıkı para politikasını sürdüreceğine dair daha fazla güvence arayabileceklerini kaydetmişti.

Merkez Bankası’na yönelik en dikkat çeken analiz ise TEPAV’dan gelmişti. Buna göre TEPAV ekonomistleri yaptıkları analizde TCMB’nin repo faizini yüzde 47,5’e yükseltmesi ve verilere bağlı olarak ilave sıkılaşmanın da yapılabileceğini belirtmesinin gerektiğini vurgulamıştı.

İLGİLİ HABER TEPAV yanıtladı: Merkez Bankası faizi ne yapmalı? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini yüzde 47,5'e yükseltmesi gerektiğini belirten TEPAV, atılması gereken diğer adımları da paylaştı.

Faizde yıl sonuna yönelik beklenti ne yönde?

Öte yandan TCMB’nin son Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı beklentisi cari ay sonu için %45 olmuştu.

İlgili ankette 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi ise %36,62 düzeyinde gerçekleşmişti.

https://static.doviz.com/images/content/1708067265.png

Kaynak: TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi

Bu gelişmelerin ardından piyasaların yakından takip edeceği yılın geri kalanına ilişkin TCMB takvimi ise şöyle listelendi:

İLGİLİ ANALİZ Yüksek faiz hangi sektör ve hisseleri daha çok etkiliyor? TCMB Başkanı Fatih Karahan yönetimindeki ilk PPK toplantısı bugün gerçekleştirilecek. Piyasalar faizlerin yüzde 45  seviyesinde sabit bırakılmasını bekliyor. Peki, yüksek faiz hangi sektör ve hisseleri daha çok etkiliyor? İşte detaylar..
İLGİLİ ANALİZ Son 5 Merkez Bankası başkanının enflasyon ve dolar karnesi Nisan 2016 yılından bu yana TCMB’de 5 farklı başkan görev yaparken Fatih Karahan altıncı isim olarak kayıtlara geçti. Peki, son 5 başkan döneminde dolar ve enflasyon nasıl bir performans sergiledi?
Etiketler: TCMB faiz PPK Fatih Karahan
REKLAMI KAPAT X