Mevduat faizleri üst üste üç hafta geriledi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Mevduat faizleri üst üste üç hafta geriledi
Doviz.com
03.11.2023 13:34

Ekonomi yönetimi tasarruf sahiplerini standart TL mevduatlara yönlendirmeye çalışırken, ortalama mevduat faizlerinde geri çekilmenin geçen hafta da devam ettiği görüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bankacılık sisteminden likidite çekilmesi yönünde attığı adımlardan önce gelen son mevduat faizi verisi bu hamlenin ne kadar kritik olduğunu da gözler önüne serdi.

TCMB verilerine göre mevduatların ağırlıklı bölümünü oluşturan 1-3 ay vadeli ortalama TL mevduat faizi 27 Ekim haftası itibarıyla yüzde 42'nin de altına indi. 6 Ekim haftasında bu vadede ortalama TL mevduat faizi yüzde 45'in üzerine çıkmıştı.

Bankacılık sisteminde likidite fazlasının bulunduğu dönemde mevduat faizlerinde aşağı yönlü bir ivme kaydedilse de son dönemde atılan adımlarla bu ivmenin tersine dönmesi bekleniyor.

TCMB, bu hafta yeni bir uygulama talimatıyla kur korumalı hesapların TL'ye geçişi ve Türk lirası payının artmasına yönelik detayları belirlemişti.

Talimata göre kur koruma desteği sağlanan hesaplar için TCMB’ce belirlenen koşullara göre farklılaştırılmak üzere yıllık yüzde 8 komisyon alınacağı belirtilmişti. Ayrıca belirlenen Türk lirası payına göre farklılaştırılmak üzere yıllık yüzde 3 oranında komisyon uygulaması da hayata geçirilecek.

İLGİLİ HABER Yeni sadeleşme adımlarını piyasa katılımcıları nasıl değerlendirdi? Merkez Bankası’nın 5 puanlık faiz artışı sonrasında attığı sadeleşme adımları piyasa katılımcılarının da odağına yerleşti. İşte piyasa katılımcılarının yeni sadeleşme adımlarına yönelik ilk değerlendirmeleri...

Merkez'den likidite çekme hamlesi

Ayrıca TCMB zorunlu karşılıklarda yaptığı hamleyle piyasadaki likidite fazlasını da sterilize etme hamlesi yapmıştı.

KKM hesaplarında zorunlu karşılık oranını yükseltirken, Döviz mevduat için TL cinsi ilave zorunlu karşılık oranı getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre 6 aya kadar vadeli KKM’de zorunlu karşılık oranı yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi. 1 yıla kadar vadeli ve 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı ise yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarıldı.

Yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu için zorunlu karşılık oranları tüm vadelerde 1’er yüzde puan artırıldı. Türk lirası cinsinden tesis edilmek üzere tüm vadelerde döviz mevduata yüzde 4 ilave zorunlu karşılık uygulanmasına karar verildi.

İLGİLİ HABER Resmi Gazete'de yayımlandı: KKM'de zorunlu karşılık oranı yükseltildi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kur Korumalı Mevduat'ta (KKM) zorunlu karşılık oranını yükseltti ve döviz deposu için TL türüne ilave zorunlu karşılık oranı getirdi. Adımlarla bankacılık sisteminden 400 milyar TL'ye yakın likidite çekilmesi öngörülüyor.
Etiketler: TCMB likidite faiz mevduat
REKLAMI KAPAT X