"Milletin parasını millete verdik"

Okuma Süresi: 1 Dakika
Doviz.com
17.02.2023 09:23

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerin ardından "Türkiye Tek Yürek" yardım kampanyasına TCMB'nin 30 milyar lira bağış yapmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB'nin "Türkiye Tek Yürek" yardım kampanyasına yapacağı 30 milyar liralık bağışla ilgili, "'Kimin parasını kime veriyorsunuz?’ yorumları anlamsız. Bu para devletin parasıdır, milletin parasıdır. Milletin parasını da millete vermekten daha doğal bir şey yoktur" dedi. 

Hürriyet yazarı Hande Fırat'a konuşan Kavcıoğlu, “Yardımı bankanın kârından yaptık. Merkez Bankası anonim şirkettir. Normal süreç işleseydi, diğer ortaklarımıza da kâr payı verecektik. Yıl sonu bilançomuz bağımsız denetimden geçiyor. Faaliyet raporumuzla her şey şeffaf bir şekilde gözüküyor. Kısacası paramızı da kârımızı da isteyen görebilir. Felaket boyutunu konuşmayıp Merkez Bankası’nın yaptığı yardımı tartışmak, sağlıklı bir bakış açısı değil" diye konuştu. 

"Hukuken, ahlaken yerinde bir yardımdır"

Kavcıoğlu, "Felaket büyük, bu nedenle de yardımı oraya yapmayı uygun bulduk. Hukuken, ahlaken, insani duygular açısından yerinde bir yardımdır. Aldığımız kararın arkasındayız. Eğer bu parayı Hazine’ye aktarsaydık, Hazine başka bir alanda kullanabilirdi. Biz bu payı direkt olarak deprem bölgesine tahsis ettik" dedi.

Tıklayın: TCMB, 'Tek Yürek' kampanyasına yapacağı 30 milyar TL'lik bağışı 2022 kârından karşılayacak

Tıklayın: 'Türkiye Tek Yürek' kampanyasında ne kadar bağış toplandı?

REKLAMI KAPAT X