Morgan Stanley, OVP sonrası faiz beklentisini revize etti

Okuma Süresi: 2 Dakika
Morgan Stanley, OVP sonrası faiz beklentisini revize etti
Doviz.com
07.09.2023 11:24

Morgan Stanley, Orta Vadeli Program'a ilişkin değerlendirmesinde, enflasyon projeksiyonlarındaki yükseliş nedeniyle bu yıl için politika faizi beklentisini 5 puan artırdığını duyurdu.

Orta Vadeli Program'ın (OVP) tanıtımında vurgulanan sıkı para politikasıyla ilgili güçlü mesajlar, politika faizi beklentilerinin de yeniden gözden geçirilmesine neden oldu.

Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk imzalı notta ise “OVP'ye ilişkin sıkı para politikası mesajları ve enflasyon tahminlerinin yükselmesiyle bu yıl için politika faizi beklentisi yüzde 30'dan yüzde 35'e çıktı.” denildi.

Ekonomistler ayrıca değerlendirmelerinde OVP'nin öngörülen dezenflasyon patikası dışında, önceki programlara kıyasla daha gerçekçi makro projeksiyonlar içerdiğini belirtti.

Raporda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıkı para politikası mesajlarının altı da çizilerek şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek için para politikasının sıkı tutulacağını belirtmesi, bize göre yeni TCMB yönetimine faiz artırımlarına devam etmesi için destek verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir yüksek faiz oranlarının yüksek enflasyona yol açtığı görüşünü savunduğu için bu önemliydi."

Faiz beklentisi yükseltildi

Temmuz ayındaki güçlü artış ve Ağustos ayında manşet enflasyonda yaşanan rekor artış dolayısıyla faiz profilimizdeki yukarı yönlü riskleri vurguladıklarını belirten Morgan Stanley ekonomistleri OVP'nin açıklanmasının ardından Eylül toplantısına ilişkin tahminleri 500 baz puanlık bir artışla %30'a çıkardı.

Ekonomistler ekim ve kasım aylarında da 250 baz puanlık iki artış daha ekleyerek yıl sonu beklentisini yüzde 35'e çıkardı.

Kur ve enflasyon tahminlerindeki uyumsuzluk

OVP'nin açıklanmasıyla kur projeksiyonu ve resmi enflasyon tahminleri arasındaki uyumsuzluk kamuoyunun dikkatini çekmişti.

İLGİLİ HABER Ekonomistler OVP’yi nasıl yorumladı? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) içerisinde yeni enflasyon, dolar ve işsizlik beklentilerini açıkladı. Peki ekonomistler verilere yönelik ne söyledi? İşte ilk değerlendirmeler..

Morgan ekonomistleri de değerlendirmelerinde bu konunun altını çizdi.

Raporda konuyla ilgili olarak "OVP'de yer alan ve ortalama dolar/TL'yi 2023'te 23,9 ve 2024'te 36,8 seviyesinde görerek ortalama kurda yıllık %54'lük bir artışa işaret eden örtük nominal döviz kuru projeksiyonlarının, enflasyonda 2023 yıl sonunda öngörülen %65'lik düşüşten 2024 yıl sonunda öngörülen %33'lük düşüşle tutarlı olmadığını düşünüyoruz.

Türkiye'nin potansiyel büyüme oranı olan %4,5 civarında bir büyüme patikası göz önüne alındığında, OVP'nin çıktı açığında da önemli bir genişleme içermediğini, bunun da TCMB'nin 2024 enflasyon tahminleri üzerinde önemli yukarı yönlü riskler anlamına geldiğini düşünüyoruz" ifadeleri yer aldı.

REKLAMI KAPAT X