Musk: Twitter günlük 4 milyon dolar kaybediyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Musk: Twitter günlük 4 milyon dolar kaybediyor
Doviz.com
06.11.2022 14:16

Elon Musk işten çıkarmaları savunarak, "Twitter günlük 4 milyon dolar kaybediyor." dedi.

Twitter'ın yeni sahibi Musk, sosyal medya hesabından işten çıkarmalarla ilgili paylaşımda bulundu.

Musk, “Twitter'ın yürürlükteki işten çıkarmaları konusunda, ne yazık ki şirket günde 4 milyon doların üzerinde kayıp yaşarken başka seçenek yok. Çıkarılan herkese 3 aylık kıdem tazminatı teklif edildi, bu yasal olarak gerekli olan oranın yüzde 50 fazlasıdır.” dedi.

Musk ayrıca, "İçerik denetimiyle ilgili hiç bir şey değişmemesine ve aktivistleri yatıştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmamıza rağmen, aktivist grupların reklamcılara baskı yapması nedeniyle Twitter'ın gelirinde büyük bir düşüş oldu." ifadesini kullandı.

Aktivist grupları suçlayan Musk, "Amerika'da ifade özgürlüğünü yok etmeye çalışıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

ABD basınında geçen günlerde yer alan haberlerde, Musk'ın Twitter'ı 44 milyar dolara satın almasının ardından bazı markaların Twitter'daki reklam harcamalarına ara vermeyi planladığı bildirilmişti.

General Motors, General Mills, Audi, IPG, Mondelez International, Pfizer ve Volkswagen gibi firmaların Musk'ın şirketi satın almasının ardından Twitter harcamalarına ara veren şirketler arasında yer aldığı kaydedilmişti.

Söz konusu haberlerde, bazı reklam verenlerin Musk'ın içerik denetimini azaltabileceğinden endişe duyduğu ve bunun platformda sakıncalı içeriğin artmasına yol açacağından endişelendiği aktarılmıştı.

Twitter ofislerini geçici olarak kapattı

Sosyal medya şirketi Twitter, işten çıkarmalara başlarken ofislerini geçici olarak kapattığını ve çalışanlarının iç sistemlere erişimini kestiğini bildirdi.

ABD basınında yer alan haberlerde, şirketin işten çıkarmalardan etkilenen çalışanları bilgilendirmeye başladığı belirtildi.

Haberlerde şirketin işten çıkarmalar başlarken ofislerini geçici olarak kapattığı ve çalışanların iç sistemlere erişimini kestiği kaydedildi.

Şirketin yeni sahibi Elon Musk'ın maliyetleri düşürmek ve yeni bir çalışma etiği dayatmak istediği için çalışanların neredeyse yarısını işten çıkarmayı planladığı belirtildi.

Twitter çalışanlarına göre ise mühendislik, iletişim, ürün ve içerik iyileştirme birimlerindekiler, işten çıkarmalardan etkilenenler arasında yer aldı.

Öte yandan Twitter'a ihbar süresi tanımadan toplu işten çıkarmaya gittiği için dava açılacağı bildirildi.

İşten çıkarmaların başlayacağına dair e-posta gönderilmişti

Twitter yönetimi, işten çıkarmaların cuma başlayacağına dair çalışanlarına e-posta göndermişti.

E-postada çalışanların işten çıkarılıp çıkarılmadıklarına ilişkin bilgilendirilecekleri bildirilmişti.

Bunun şirketin başarısının devamı için gerekli olduğu belirtilen e-postada, "Twitter'ı sağlıklı bir yola sokma çabasıyla küresel iş gücümüzü azaltarak zorlu bir süreçten geçeceğiz." ifadesi kullanılmıştı.

Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk'ın Twitter'ı 44 milyar dolara satın alması sonrası şirketin 7 bin 500 çalışanının işten çıkarılacağına dair haberler, daha önce de basında yer almıştı.

Musk, satın alma sürecinin tamamlanmasının ardından ilk olarak Twitter CEO'su Parag Agrawal ve CFO Ned Segal'ın görevine son verilmişti.

REKLAMI KAPAT X