Nebati: Fiyat istikrarını yavaş yavaş sağlayacağız

Okuma Süresi: 1 Dakika
Nebati: Fiyat istikrarını yavaş yavaş sağlayacağız
Doviz.com
25.01.2023 16:18

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, basına kapalı olarak TBMM'de bugün AK Parti milletvekillerine sunum yaptı. 

Bloomberg HT'de yer alan habere göre Nebati, sunumunda fiyat istikrarının yavaş yavaş sağlanacağını belirtti.

Bakan Nebati'nin ayrıca dolarizasyonun tersine döndürülmesi için dövizden gelir elde etmenin artık gerçekleşmeyeceğine ilişkin inancın artırılması gerektiğini, söylediği kaydedildi.

Haberde yer alan bilgilere göre Nebati, milletvekillerine, “Biz, net ithalatçı olduğumuz için petrol ve doğal gaz fiyatlarının gerilemesi lazım ki bizim enflasyonla mücadelede etkinliğimiz hızlı olsun. Döviz kurlarında oynamanın en aza inmesi lazım ki etkili olsun. Şu an bunları yakaladığımız için enflasyon aşağı doğru meyilli oldu ve fiyat istikrarını yavaş yavaş -ani yapmıyoruz bilerek- sağlamış olacağız” açıklamasını yaptı.

Nebati, dolarizasyonla ilgili soruya ise, “Dövizden kurtulmanın tek yolu vardır. Dövizden gelir elde etmenin artık gerçekleşmeyeceğine ilişkin inancın artması ve bunu yaparken de alternatif alanların oluşturulması. İslami finans kurumları kanununun bir an önce geçmesi lazım. Türkiye, Müslüman bir ülke. Türkiye’de birçok insan faiz enstrümanından faydalanmak istemiyor. Parasını da korumak istiyor. Nereye? Faize yatırmayınca iki alan kalıyor. Ya dövize ya altına bağlayacak ya da gayrimenkule” yanıtını verdiği belirtildi. 

REKLAMI KAPAT X