Nobel Tıp Ödülü'nün kazananları belli oldu

Okuma Süresi: 2 Dakika
Nobel Tıp Ödülü'nün kazananları belli oldu
Doviz.com
02.10.2023 15:44

2023 Nobel Tıp Ödülü, mRNA içerikli Kovid-19 aşısının geliştirilmesini sağlayan çalışmalara imza atan 68 yaşındaki Macar asıllı bilim insanı Katalin Kariko ile 64 yaşındaki ABD'li bilim insanı Drew Weissman'a verildi.

İsveç'teki Karolinska Enstitüsünde düzenlenen basın toplantısında, 2023 Nobel Tıp Ödülü'nü, mRNA içerikli Kovid-19 aşının geliştirilmesine imkan veren çalışmalara imza atan biyokimyager Kariko ve immünolog Weissman'ın kazandığı açıklandı.

Katalin Kariko kimdir?

Katalin Kariko, 17 Ocak 1955'te Macaristan'ın Szolnok şehrinde doğdu.

Üniversite ve doktora eğitimini Szeged Üniversitesi Biyolojik Araştırmalar Merkezi'nde tamamlayan Kariko, mRNA ile ilgili çalışmalarını sürdürebilmek için ABD'nin Philadelphia eyaletinde bulunan Temple Üniversitesi'ne davet edilmesi üzerine ABD’ye yerleşti.

Almanya merkezli BioNTech'te Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Kariko, BioNTech-Pfizer tarafından ortaklaşa geliştirilen Kovid-19 aşısının temelindeki mRNA teknolojisini Weissman ile birlikte geliştirmesiyle ün kazandı.

Drew Weissman kimdir?

Drew Weissman, 7 Eylül 1959'da ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Lexington şehrinde doğdu.

1981'de Brandeis Üniversitesi'nden mezun olan Weissman, 1997'de mRNA ve doğuştan gelen bağışıklık sistemi biyolojisini incelemek için Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin akademik kadrosuna dahil oldu.

Weissman ile Kariko tanışmalarının ardından birlikte Kovid-19 aşısının temelindeki mRNA teknolojisini geliştirmeye yoğunlaştı.

2022 Nobel Tıp Ödülü'nü kim kazanmıştı?

2022 Nobel Tıp Ödülü ise "soyu tükenmiş homininlerin genomları ile insan evrimine ilişkin keşiflerinden” dolayı 68 yaşındaki İsveçli biyolog Svante Paabo'ya verilmişti.

Paabo, çalışmasında "küçük bir parmak kemiğinin genom verisiyle 30 bin yıl önce yaşayan ve denisovanlar olarak adlandırılan türleri" keşfetmişti.

Öte yandan 1901 ila 2022 yılları arasında 113 Nobel Tıp Ödülü verilmiş ödül kazananlardan ise sadece 12'si kadın olmuştu.

Nobel Tıp Ödülü'nün en genç kazananı da 1923'te insülinin keşfinden dolayı 32 yaşındaki Frederick G. Banting olmuştu.

1966'da "tümöre neden olan virüsleri" bularak Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan 87 yaşındaki Peyton Rous ise bu ödülü alan en yaşlı bilim insanı olarak tarihe geçmişti.

REKLAMI KAPAT X