Özel Halk Otobüsleri Birliği’nden 65 yaş üstü için yeni teklif

Okuma Süresi: 1 Dakika
Özel Halk Otobüsleri Birliği’nden 65 yaş üstü için yeni teklif
Doviz.com
24.08.2023 08:39

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği, 65 yaşından 75 yaşa kadar indirimli, 75 yaşından sonra ise ücretsiz toplu taşıma yapılmasını talep etti.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin artan maliyetler nedeniyle 65 yaş üstü yurttaşlara ücretsiz toplu taşıma hizmeti verilmesi uygulamasını sona erdirmek için 15 Ekim’e kadar tarih verdiği karara, hükûmetten devlet desteğinin yüzde 50 artırılması şeklinde yanıt geldi.

İLGİLİ HABER 65 yaş üstüne yönelik ücretsiz toplu taşıma hakkı kalkacak mı?: Bakan açıkladı Son günlerde artan maliyetleri gerekçe gösteren Özel Halk Otobüsü işletmecileri, bazı illerde bu uygulamaya son vermeye yönelik girişimlerde bulunurken; Bakan Göktaş, 65 yaş üstü toplu taşımaya ilişkin son durumu açıkladı.

Bu desteği de yeterli bulmayan Özel Halk Otobüsleri Birliği ise toplu taşıma hizmetlerinin 65 ve 75 yaş arasında indirimli, 75 yaşından sonra ücretsiz olmasını talep etti.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Başkanı Ercan Soydaş, konuyla ilgili açıklamasında, “Biz kamu bütçesi kullanmıyoruz. Sadece yolculuk gelirleriyle bu işi sürdürmeye çalışıyoruz. Bir otobüsün maliyeti hesaplanabilir, yarısını devlet karşılar yarısını esnaflarımız fedakarlık yapmış olur. Sadece İstanbul’da 2022 yılında ücretsiz binişlerin maliyeti 1 milyar liranın üzerinde. Biz zor durumda olan esnaflarımızın hakları bir şekilde karşılansın istiyoruz” ifadelerini kullandı.

REKLAMI KAPAT X