Piyasalarda gözler şubat enflasyonunda: Beklenti ne yönde?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Piyasalarda gözler şubat enflasyonunda: Beklenti ne yönde?
Doviz.com
01.03.2024 10:12

Şubat ayı enflasyon rakamları pazartesi günü açıklanacak. Peki, ekonomistler enflasyon verisine yönelik ne bekliyor? İşte detaylar..

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 4 Mart Pazartesi günü, yılın ikinci enflasyon verilerini oluşturacak olan şubat ayı enflasyon rakamları açıklanacak.

Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 4,04 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin şubat ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 3,40, en yüksek yüzde 5,00 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 64,86 olan yıllık enflasyonun yüzde 66,30'a çıkacağı öngörülüyor.

Öte yandan, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi de şubatta yüzde 42,46 oldu. Tüketici Fiyat Endeksi, ocakta yüzde 6,70 artış kaydetmişti.

İLGİLİ HABER Ekonomistlerin şubat ayına ilişkin enflasyon beklentisi belli oldu AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 4,04 artacağını tahmin etti.
REKLAMI KAPAT X