Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı!

Okuma Süresi: 2 Dakika
Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı!
Doviz.com
14.11.2023 16:31

ABD'de tüketici fiyatlarındaki değişimi yansıtan ve Fed'in faiz patikası üzerinde belirleyici olabilecek ekim ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre ülkede enflasyon ekim ayında yıllık bazda yüzde 3,2 artış kaydetti.

Eylül ayında yıllık artış yüzde 3,7 seviyesinde gerçekleşirken, piyasanın ekim ayına yönelik yıllık artış beklentisi ise yüzde 3,3 seviyesindeydi.

Öte yandan, ekim ayında tüketici fiyatları aylık bazda değişim göstermedi. Piyasanın aylık artış beklentisi ise yüzde 0,1 seviyesindeydi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararlarında oldukça sık bahsettiği Çekirdek TÜFE ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 4 artış kaydetti. Veriye ilişkin beklenti ise aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 4,1 seviyesindeydi.

Böylelikle enflasyon verileri, tüm kalemlerde tahminlerin altında gerçekleşmiş oldu.

Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi de düşmüştü

New York Fed’in ekim ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi'nde de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin düştüğü görülmüştü.

Buna göre yaklaşık 1300 hane halkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçları, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisinin ekimde 0,1 puan azalışla yüzde 3,6'ya indiğini göstermişti.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi değişim göstermeyerek yüzde 3'te kalırken, 5 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi ise 0,1 puan azalışla yüzde 2,7 seviyesine inmişti.

İLGİLİ HABER ABD'de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi düştü Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi ekimde yüzde 3,6'ya geriledi.

Altın fiyatları enflasyon verisine nasıl tepki verdi?

Beklentilerin altında kalan ABD enflasyon verisi sonrası ons altın ise ilk tepki olarak 1946 dolardan 1957 dolar seviyesine kadar çıktı.

İLGİLİ HABER Altın fiyatlarında karar günü Altın fiyatları, Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırıp artırmayacağı konusunda daha fazla netlik sağlayabilecek ABD enflasyon verileri öncesinde temkinli bir seyir izliyor. Uzmanlar ise veri sonrasında oluşabilecek volatiliteye karşı uyarıda bulunuyor.
REKLAMI KAPAT X