Rekabet Kurulu’ndan İçim Süt’e dev ceza

Okuma Süresi: 1 Dakika
Rekabet Kurulu’ndan İçim Süt’e dev ceza
Doviz.com
08.12.2023 13:07

Rekabet Kurumu bünyesindeki Rekabet Kurulu, İçim Süt markasıyla bilinen Seher Gıda ile Meysu Gıda'ya yönelik soruşturmalarını, taraflarca sunulan uzlaşma metinlerinin kabul edilmesi dolayısıyla sonlandırdı. Kurul, her iki firmaya idari para cezası uyguladı.

Rekabet Kurulu'nun, süt ve meşrubat üreticisi/tedarikçisi firmalar hakkında yürüttüğü soruşturmalar, uzlaşma usulü ile idari para cezası yaptırımı uygulanarak sonlandırıldı.

Rekabet Kurulu, Nisan ve Haziran 2023'te gerçekleştirdiği toplantılarda içme sütü üretici/tedarikçisi firma ile meşrubat üretici/tedarikçisi firma hakkında, rekabet ihlali iddialarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Firmalar tarafından ise Rekabet Kurulu'na ihlalin varlığı ve kapsamı ile öngörülen azami idari para cezası oranı ve tutarını kabul eden uzlaşma metinleri gönderildi.

Rekabet Kurulu'nca 30 Kasım'da alınan kararlara göre ürünlerinin marketlerdeki satış fiyatlarını belirleyerek rekabeti önleyici faaliyette bulunduğu öne sürülen 2 firmanın da 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 'Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar' başlıklı 4'üncü maddesini ihlal ettiği tespit edildi.

Firmalara uygulanması öngörülen idari para cezası tutarlarında uzlaşma usulü ile yüzde 25'er indirim yapıldı. Böylelikle, İçim Süt'e 173 milyon 784 bin 318 TL, meşrubat üreticisi Meysu'ya ise 5 milyon 682 bin TL tutarlarında idari para cezaları uygulanarak soruşturmaların sonlandırılmasına karar verildi.

İLGİLİ HABER Rekabet Kurulu’ndan 13 sürücü kursuna soruşturma Rekabet Kurulu, rekabeti sınırlayıcı eylemlerde bulunduğu öne sürülen 13 sürücü kursu ile 1 danışmanlık firmasına yönelik soruşturma başlattı.
REKLAMI KAPAT X