Resmi Gazete’de yayımlandı: BES'te yeni dönem başladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Resmi Gazete’de yayımlandı: BES'te yeni dönem başladı
Doviz.com
26.09.2023 09:26

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yapılan değişiklik ile katılımcılar sistemden çıkmadan birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan kısmını toplu olarak alabilecek. İşte yeni dönemde BES’te öne çıkan değişiklikler...

BES’e ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Böylelikle Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) kısmen ödeme hakkının kullanımına ilişkin temel esaslar belirlendi. Buna göre artık katılımcılar, sözleşmelerini sonlandırmadan, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi durumlarda birikiminin yüzde 50'sini kullanabilecek. Kısmen ödeme tutarı ise başvuru sonrasında gerçekleşecek. Devlet katkısının oranı da talep durumuna göre değişecek.

Doğal afet durumlarında süre şartı olmayacak

Doğal afet durumunda kısmen ödenen tutarın yüzde 25'i oranında devlet katkısı verilecek. Bu durumunda kısmen ödeme için süre şartı aranmayacak.

Öğrenciler 21 yaşını aşmamış olmalı

Eğitim halinde yapılan kısmen ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak. Öğrenciler, 4 yıl boyunca kendi hesabından kısmen ödeme alarak eğitim masraflarında kullanabilecek.

Kısmi ödemeden aylık veya yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak faydalanılacak. Katılımcı, 21 yaşını aşmamış olmak koşuluyla Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin herhangi bir örgün eğitim lisans programına kayıtlı olması halinde başvuruda bulunabilecek. Başvuru sırasında katılımcı, e-Devlet üzerinden alınmış öğrenci belgesinin bir nüshasını şirkete ibraz edecek.

Evlilik veya konut alımı halinde kısmen ödeme

Katılımcılar ayrıca konut alımı veya evlenme durumlarında sözleşmesinden kısmen ödeme başvurusunda bulunabilecek.

Konut alımı için faydalananlar, kendi adına en az yüzde 50 sahiplik payını gösteren tapu belgesinin bir nüshasını şirkete ibraz edecek.

Evlilik için faydalanan katılımcılar ise evlendiğini gösteren nüfus kayıt örneğinin bir nüshasını şirkete ibraz edecek.

Sözleşmelerin en az 5 yıl yürürlükte olması gerekiyor

Kısmi ödemeden sözleşmeleri en az 5 yıl yürürlükte olan ve katkı payını ödemiş katılımcılar faydalanabilirken, her 5 yılda bir kısmi ödeme imkanından yararlanılabilecek. Öte yandan kısmen ödeme başvurusu yapanlar, sözleşmelerini 3 yıl boyunca sonlandıramayacak.

Yönetmelik ise 6 ay sonra yürürlüğe girecek ve yönetmelik hükümlerini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu yürütecek. 

İLGİLİ MAKALE Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir? Avantajları nelerdir? “Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?”, “Bireysel Emeklilik Sistemi’nin amacı nedir?”, “Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl işler?”, “Fon türleri nelerdir?”, “BES’e nasıl katılabilirim?”, “BES katılımcılarının hakları nelerdir?”, “BES’in avantajları nelerdir?”, “BES’in dezavantajları nelerdir?”, “BES nasıl iptal edilir?”
REKLAMI KAPAT X