Reuters kaynakları: Kademeli faiz artışı üzerinde çalışılıyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Reuters kaynakları: Kademeli faiz artışı üzerinde çalışılıyor
Doviz.com
25.05.2023 09:56

Reuters kaynakları, AKP’nin ekonomi kurmaylarının kademeli faiz artışı üzerinde gönüllü çalışma başlattıklarını bildirdi.

Reuters kaynaklarına göre, aralarında daha önce ekonomi yönetiminde görev almış bazı üst düzey partililerin de yer aldığı bu çalışma ile, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ekonomide önümüzdeki dönemde oluşabilecek sorunların ciddiyeti konusunda uyarmak ve kademeli faiz artışını da içeren bir programa hazır olmak amaçlanıyor.

Kaynakların verdiği bilgiye göre diğer görüş ise düşük faiz politikasına dayanan; döviz, tahvil, bankaların kredi ve mevduatlarının para birimi dağılımında kamunun gittikçe daha çok yön belirleyici olduğu mevcut programın devamı yönünde.

Mevcut uygulamanın temel hedefi ise kalıcı yüksek büyüme sağlamak için ihtiyaç duyulan kredileri “selektif” olarak adlandırılan alanlara ve üretime odaklayarak cari açığı sonlandırmak.

Bu çalışmanın Erdoğan’a sunulup sunulmadığı veya onun bu çalışma ile ilgilenip ilgilenmediği konusunda ise net bir bilgiye ulaşılamadı.

REKLAMI KAPAT X