Rusya'dan tahıl anlaşmasının uzaltılmasına yeşil ışık

Okuma Süresi: 2 Dakika
Rusya'dan tahıl anlaşmasının uzaltılmasına yeşil ışık
Doviz.com
16.11.2022 16:10

Peskov, tahıl anlaşmasının uzatılmasına yeşil ışık yakarak, “Tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik olumlu gelişmeler var." dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Kasım’da süresi sona erecek tahıl anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Uzmanların konu hakkında yoğun bir şekilde çalıştığını anlatan Peskov, “Bildiğiniz gibi anlaşmaya ilişkin, temel olarak, Rus ürünlerinin de ihracıyla ilgili kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik anlaşmalardan bahsediyoruz. Birleşmiş Milletler ile yapıcı temaslar var.” diye konuştu.

Peskov, Rus ürünlerine yönelik kısıtlamaları da kapsayan görüşmelerin çözüme kavuşmasını beklediklerine işaret ederek, “Tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik olumlu gelişmeler var ancak önceki anlaşmaların tam olarak uygulanmasını sağlamak gerekiyor." ifadesini kullandı.

Polonya topraklarına düşen füze

Sözcü Peskov, 15 Kasım’da Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne füze düşmesi ve 2 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin de konuşarak, “Herhangi gerçek bir veriye dayanmayan bir başka histerik, ateşli Rusya karşıtı tepkiye daha tanık olduk. Hatta çeşitli ülke temsilcileri ne olduğuna dair net bir bilgi sahibi olmadan açıklamalarda bulundu.” dedi.

Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotajlarda benzer bir tepkiye rastlamadıklarını vurgulayan Peskov, “O zaman böyle bir tepki yoktu ve kimse sabotajı kimin organize ettiğini bulmak için acele etmedi.” diye konuştu.

Peskov, ABD’nin gelişmelere ilişkin sergilediği yaklaşımı ise olumlu yönde değerlendirdiklerini belirterek, “ABD tarafının ve ABD Başkanı'nın ölçülü ve daha profesyonel tepkisine dikkati çekmek mantıklı olur.” ifadelerini kullandı.

REKLAMI KAPAT X