Satış yasaklı sermaye piyasası araçlarına esneklik getirildi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Satış yasaklı sermaye piyasası araçlarına esneklik getirildi
Doviz.com
19.09.2023 09:59

SPK tebliği ile yasaklı statüdeki sermaye piyasası araçlarının satışına bazı şartlara bağlı olarak esneklik getirildi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tebliği, bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı incelemelerinde uygulanacak tedbirlerde değişikliğe gitti.

Yapılan değişikliği içeren tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Değişiklik ise "Yasaklı sermaye piyasası araçları ile Borsalarda işlem görmeyen sermaye piyasası araçlarının satışı" başlıklı maddesine eklenen fıkranın değiştirilmesini içerdi.

Alacakların tahsil edilme durumu

Böylece, haklarında işlem yapma yasağı kararı alınmış kişilerin VİOP'daki mevcut açık pozisyonlara ilişkin takas veya teminat tamamlama yükümlülüklerinin yatırım kuruluşlarınca yerine getirilmesi durumunda, yatırım kuruluşları kendilerine söz konusu takas veya teminat tamamlama yükümlülüğünü yerine getirmemesi sebebiyle borçlu olan müşterileri ile yatırım hizmet ve faaliyetleri bağlamında akdedilen sözleşmelerde hüküm bulunması kaydıyla, kendi nezdinde yer alan hesaplardaki borçlu müşterilerine ait sermaye piyasası araçlarını borsada veya ilgili aracın borsada işlem görmemesi halinde, borsa dışında satarak veya virmanlayarak alacaklarını tahsil edebilecekler.

Kararın kapsamı

Yeni düzenlemeyle, haklarında işlem yapma yasağı kararı alınmış kişilerin işlem yapma yasağı uygulanmadan önce VİOP'da gerçekleştirdikleri işlemlere ilişkin takas veya teminat tamamlama yükümlülükleri, bugün itibarıyla daha önce doğmuş ve bu yükümlülüklerin yatırım kuruluşlarınca yerine getirilmiş olduğu hallere de uygulanacak.

MKK yetkilendirildi

Yapılacak satış işlemleri kapsamında gerekli kıymet tanım değişikliklerini yapmaya, hesaplar arası aktarım işlemlerine onay vermeye Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) yetkili olacak.

REKLAMI KAPAT X