SGK, sahte sigortalılara karşı mücadelesini sürdürüyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
SGK, sahte sigortalılara karşı mücadelesini sürdürüyor
Doviz.com
20.05.2024 15:04

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) sahte sigortalılık ve sahte iş yerleri ile mücadelesi kapsamında "Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu" kuruldu.

Sabah'tan Önder Yılmaz’ın aktardığına göre SGK, sahte sigortalılık işlemlerine karşı mücadelesini sıkılaştırdı. Çalışmadığı halde sigortalı gösterilen, özellikle hamile kadınların sayısında artış gözlemleniyor. Bu kişiler, SGK'dan geçici iş göremezlik ödeneği ve doğum masraflarının bir kısmını alabilmek için sigortalı gösteriliyor. SGK, bu tür sahte sigortalılık işlemlerine karşı ağır yaptırımlar uygulayacak.

Sahte iş yeri, gerçekte hiç var olmadığı halde kurulmuş, resmi olarak faaliyete ve sigortalı çalıştırılmaya başlanmış gibi Kuruma İşyeri Bildirgesi verilen ve iş yeri tescili yapılan yerlerdir. Bazı durumlarda gerçek bir iş yeri bir süre faaliyette bulunup kapanabiliyor veya devrediliyor. Bu durumda, SGK'ya gerekli bildirimler yapılmazsa burası sahte iş yeri olarak adlandırılabiliyor.

Sahte sigortalıların cezası

SGK, sahte sigortalılık tespitinde hizmetleri iptal ediyor ve bağlanan aylıkları sonlandıracak. Yersiz ödenen maaşlar ve sağlık giderleri, kanuni faiziyle birlikte geri alınacak. Geçici iş göremezlik ödenekleri de faiziyle tahsil edilecek. Sahte bildirimde bulunan muhasebeci ve mali müşavirler de işverenle birlikte sorumlu tutulacak ve haklarında suç duyurusunda bulunularak yargı süreci başlatılacak.

Sahte iş yeri açanlara yaptırım

Baştan beri sahte olduğu tespit edilen iş yerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve iş yeri sicil numarası iptal edilir. Sahte iş yerinden ödenen primler var ise Borçlar Kanunu hükümlerince iade edilmeyerek SGK tarafından gelir kaydedilir. Yersiz yararlanılan teşvik ve destekler var ise gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte geri alınır. Gerekli işlemler yapılmak üzere ilgili vergi dairesine bilgi verilir.

Nasıl tespit ediliyor?

Sahte iş yeri olma potansiyeli yüksek olduğu değerlendirilen iş yerleri için SGK denetim memurları sahte sigortalılığın tespiti yapılıyor.

Etiketler: SGK denetim sigorta işyeri
REKLAMI KAPAT X