Sigarada zam furyasına bir şirket daha katıldı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Sigarada zam furyasına bir şirket daha katıldı
Doviz.com
12.11.2023 13:40

Sigara şirketleri birbiri ardına fiyat artışına giderken, zam furyasına son olarak T&T grubu katıldı. Buna göre gruba ait sigaralara yarından itibaren zam geleceği bildirildi.

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, T&T grubuna ait sigaralara yarından itibaren zam geleceğini duyurdu.

Dündar, paylaşımında, yapılan zamların ardından gruba ait sigarların güncel fiyat listesine de yer verdi.

Buna göre T&T grubuna ait sigaraların güncel fiyatları yarından itibaren şöyle olacak:

Kaynak: Erol Dündar - X

Geçtiğimiz günlerde JTI, BAT, Philip Morris ve Imperial Tobacco grubuna ait sigaralara da zam gelmişti. 

İLGİLİ HABER Bir sigara grubuna daha zam geldi JTI, BAT ve Philip Morris gruplarının ardından bir sigara grubuna daha zam geldi. Buna göre Imperial Tobacco grubuna ait sigaralarda bugün itibarıyla fiyat artışı gerçekleştirildi.

Sigaranın başlıca zararları nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre küresel çapta yaklaşık 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı tahmin edilirken; sigara içen kişiler, kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar vermektedir. Bu duruma ise pasif içicilik denilmektedir. Peki sigaranın başlıca zararları nelerdir?

Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebekler görmektedir.

Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler, akciğer kanseri başta olmak üzere solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Öte yandan sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanmakta ve bunun neticesinde kalp krizi riski artmaktadır.

Sigara içmek ayrıca yemek borusu ile midede ülser ve kanama riskini artırmakta, pankreas kanseri riskini de kuvvetlendirmektedir.

Ayrıca, sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla ellerinde ve parmaklarında daha sık sararmalar görülmektedir.

Etiketler: sigara zam T&T
REKLAMI KAPAT X