Sosyal medya platformu X, iki ülkede ücretli abonelik sistemini test edecek

Okuma Süresi: 2 Dakika
Sosyal medya platformu X, iki ülkede ücretli abonelik sistemini test edecek
Doviz.com
18.10.2023 12:29

Twitter yani yeni adıyla “X”, Yeni Zelanda ve Filipinler'de yeni hesap açan kullanıcılardan, "Not A Bot" programı adı altında yıllık 1 dolarlık ücret talep ederek yeni bir test başlattığını duyurdu.

Sosyal medya platformu X, bugün, "doğrulanmamış yeni" kullanıcılardan gönderilerle etkileşime girmeleri için yıllık 1 dolar ücret almak üzere yeni bir deneme başlatıldı.

Yeni abonelik “Not a Bot” olarak adlandırılırken şirket, bu yolla bot ve spam hesaplarla mücadele etme amacı taşıyor. Yeni abonelik sisteminde kullanıcılar; beğeni, paylaşım ve diğer hesaplardan alıntı yapma ile platformun web sitesindeki gönderileri yer imlerine ekleme gibi özellikler için ücret ödeyecek. Yapılan açıklamada ayrıca döviz kuruna bağlı olarak ödemenin ülkelere göre değişebileceği bilgisi de verildi.

X platformu, yeni abonelik sistemini ilk etapta Yeni Zelanda ve Filipinler’de deneyecek. Test aşamasında mevcut kullanıcıların etkilenmeyeceği bildirilirken abone olmak istemeyen yeni kullanıcılar, yalnızca gönderileri görüntüleyebilecek ve hesapları takip edebilecek.

X’in bot hesaplarla mücadelesi devam ediyor

Şirket yetkilileri, alınan bu yeni kararın platformda manipülasyonu azaltmak ve bot faaliyetlerine son verme konusunda devam eden çabanın bir parçası olduğunu söyledi.

Mevcut uygulama için iki ülke pilot bölge olarak seçilirken bu aşamada düşük bir ücret karşılığında spam ve bot hesapların azalıp azalmayacağı tespit edilmeye çalışılacak. Bununla birlikte pilot ülkelerde X hesaplarının telefon numaralarını doğrulamaları zorunlu hale gelecek.

Yeni abonelik sistemine tepkiler ise gecikmedi. Bazı yorumcular bot hesapların çoğunun zaten mavi tik alarak ödemeli sisteme geçtiğini söyledi. Bu yüzden 1 dolar gibi düşük bir ücretin bot hesap aktivitesini azaltmayacağı düşünülüyor. Zira yorumcular, bu hesapların dolandırıcılık faaliyetiyle zaten çok daha fazlasını kazandığını iddia ediyor.

Şirket yetkilileri ise destek sayfasında, programın spam ile mücadeledeki etkinliğinin sonuçlarını paylaşacağını söyledi.

REKLAMI KAPAT X