TBMM, EYT'nin ardından odağını borç yapılandırması çalışmalarına çevirdi

Okuma Süresi: 2 Dakika
TBMM, EYT'nin ardından odağını borç yapılandırması çalışmalarına çevirdi
Doviz.com
06.03.2023 14:30

TBMM Genel Kurulu, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemenin ardından vergi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, önemli konuları ele alacağı yoğun bir haftaya daha girilirken; yeni haftada, borç yapılandırma düzenlemesini yasalaştırmak için mesai yapılacak. Yapılandırma teklifine ayrıca depremzedeleri ilgilendiren bazı önemli maddelerin de eklenmesi bekleniyor.

NTV'de yer alan habere göre, deprem bölgesindeki vatandaşlar, veraset ve intikal vergisinden muaf tutulacak. Böylece depremzede vatandaşlar, hayatını kaybeden yakınlarından kalan mirasla ilgili işlemlerde vergi ödemeyecek. 

Deprem bölgesindeki vatandaşlara ayrıca araç muayenelerini yaptırmaları için 8 Mayıs 2023’e kadar süre tanınacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise bu süreyi uzatma yetkisine sahip olacak.

Deprem bölgesindeki işverenlerin, çalışanlarına yapacağı maksimum 50 bin lira tutarlı nakdi yardımların, vergi ve sigorta priminden istisna tutulması sağlanacak.

Yasayla devlete olan borçların yapılandırılması için tanınacak başvuru süresi ise 30 Nisan’dan 31 Mayıs 2023’e uzatılacak.

Yapılandırmanın ilk taksit ödemeleri de 31 Mayıs yerine 30 Haziran’da başlayacak.

Yapılandırma başvuru süresi, "mücbir sebep" ilan edilen deprem bölgesi için ise 31 Temmuz sonrasına kadar uzayacak.

Yapılandırmada son başvuru tarihinin Mayıs sonu olmasıyla, iş dünyasına sağlanan "matrah artırımı" imkanı, 2022 yılını da kapsayacak.

Komisyonların gündeminde Orman Köylüleri ve tarım politikaları var

Meclis'te yeni haftada komisyonların da gündeminin yoğun olması bekleniyor.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, çarşamba günü toplanarak, Orman Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecek.

Teklifle, tarım politikalarının amaçları, ilkeleri ve öncelikleri doğrultusunda tarımsal üretimi planlamak, gıda güvencesi ve güvenliğini temin etmek üzere, üretim öncesinde Tarım ve Orman Bakanlığından izin alınmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacak.

REKLAMI KAPAT X