TCDD’den elektrikli araçlara yönelik süper hızlı şarj istasyonu atağı

Okuma Süresi: 2 Dakika
TCDD’den elektrikli araçlara yönelik süper hızlı şarj istasyonu atağı
Doviz.com
07.12.2023 16:47

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TCDD Teknik'in EPDK’dan şarj işletmecisi lisansı aldığını belirterek, "Kurulumuna başlanan 200 kilovat gücündeki süper hızlı şarj istasyonları ile vatandaşlarımız elektrikli araçlarını 15-20 dakikada şarj edebilecek” dedi.

Uraloğlu, net sıfır emisyon hedefi ile ilgili açıklamasında, 2053 yılına kadar demiryolu yük taşımacılığı payını yüzde 5’ten yüzde 22’ye, 13 bin 919 km olan demiryolu hat uzunluğunu 28 bin 590 km’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Elektrikli araç sayısındaki artış ile birlikte ihtiyaç duyulan şarj talebine de işaret eden Uraloğlu, şöyle devam etti:

“Kasım ayı itibarıyla 5 bin 86 adet elektrikli araç şarj istasyonu ve 10 bin 817 adet şarj soketi ile elektrikli araç kullanıcılarına hizmet veriyoruz. 3 bin 78 adet DC şarj soketi ile yüksek hızda şarj imkânı sağlıyoruz. 2035 yılında her iki araçtan birisinin elektrikli olması beklenmektedir. TCDD Teknik A.Ş. EPDK’dan şarj işletmecisi lisansı aldı. Bakanlığımıza bağlı kurumlara hizmet verecek. Kurulumuna başlanan 200 kilovat gücündeki süper hızlı şarj istasyonları ile vatandaşlarımız elektrikli araçlarını 15-20 dakikada şarj edebilecek. İstasyon kurulumlarımız devam ediyor.”

Uraloğlu, “Yeşil Liman (Green Port)” projesinin başlatıldığını da hatırlatarak, “Bu proje ile limanlardan kaynaklı karbon emisyonlarının azaltılarak çevreye verilen olumsuz etkinin ortadan kaldırılması planlanmaktadır. Ayrıca gemilerin elektrikliye dönüşü kapsamında hurda değerinin 2.5 katına kadar ve tahrik sisteminin dönüşümün yüzde 25’ine kadar teşvik verilmektedir” dedi.

Uraloğlu, hizmete giren projelerle, karbondioksit emisyonunda 25 milyon ton azalım sağladıklarını, bunun sonucunda 20 milyon doların üzerinde kazanım elde edildiğinin de altını çizdi.

İLGİLİ HABER "Elektrikli araç başına düşen hızlı şarj istasyonu sayısında Avrupa’da birinciyiz" Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, tüm şehirlere hızlı şarj istasyonları kurulmasını sağladıklarını belirterek, “Elektrikli araç başına düşen hızlı şarj istasyonu sayısında Avrupa’da birinciyiz” dedi.
REKLAMI KAPAT X