TCMB, Dijital TL'de ilk ödemenin yapıldığını duyurdu

Okuma Süresi: 1 Dakika
TCMB, Dijital TL'de ilk ödemenin yapıldığını duyurdu
Doviz.com
29.12.2022 15:00

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital TL ağında ilk ödemenin başarılı bir şekilde yapıldığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini duyurdu.

TCMB'den konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre TCMB, teknoloji paydaşlarıyla birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam edecek.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecek.

Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecek.

Açıklamada 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verileceği de belirtildi.

REKLAMI KAPAT X