TCMB, ocak ayında en çok altın alan merkez bankası oldu

Okuma Süresi: 2 Dakika
TCMB, ocak ayında en çok altın alan merkez bankası oldu
Doviz.com
03.03.2023 11:54

Dünya Altın Konseyi (WGC), TCMB'nin ocak ayında 23 ton altın alımıyla dünya genelinde zirvede yer aldığını açıkladı.

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) raporuna göre merkez bankalarının 2023 yılında altın talebi artmaya devam etti.

Buna göre, merkez bankaları ocak ayında altın alımlarını aylık bazda yüzde 16 artırarak net altın rezervlerine 31 ton eklemiş oldu. 

Bu rakam son 10 ayda alımların gerçekleştiği 20-60 tonluk alım aralığıyla ise uyumlu şekilde gerçekleşti.

Merkez bankalarının faaliyetlerinin ise ay boyunca göreceli olarak belirli bölgelerde yoğunlaşmış olduğu gözlendi. Ocak ayında sadece üç banka 44 ton brüt alım yaparken bir banka bunu 12 ton satışla dengeledi.

Türkiye, 23 ton alımla zirvede

WGC’nin verilerine göre 2022’nin en büyük alıcısı olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ocak ayında da en büyük altın alıcısı oldu. Buna göre TCMB, ocak ayında 23 ton altın alımı yaparak rezervlerini 565 tona yükseltti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) da Kasım ve Aralık 2022 arasında gerçekleştirdiği 62 ton altının üzerine 15 ton daha alım yaparak rezervlerini 2 bin 25 tona çıkardı. PBOC’nin altın rezervleri toplam rezervlerin yüzde 3,7’sini oluşturuyor.

Kazakistan Merkez Bankası ise ocak ayında altın rezervlerini 4 ton artırarak 356 tona çıkarırken; Özbekistan Merkez Bankası, ocak ayında altın rezervlerinden 12 tonluk satış gerçekleştirerek dünya genelindeki alımları dengeleyen tek merkez bankası oldu. Bankanın altın varlıkları 384 ton olurken bu rakam, toplam rezervlerin yüzde 66’sına denk geldi.

REKLAMI KAPAT X