Ticari kredi faizi son 21 yılın zirvesine çıktı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Ticari kredi faizi son 21 yılın zirvesine çıktı
Doviz.com
01.12.2023 16:23

TCMB verilerine göre 24 Kasım haftası itibarıyla ortalama ticari kredi faizi yüzde 52,19 ile son 21 yılın en yüksek seviyeye ulaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) uyguladığı sıkı para politikası, kredi faizlerinine yukarı yönlü ivmelenmesine sebep oluyor.

TCMB verilerine göre 24 Kasım haftası itibarıyla ortalama ticari kredi faizi yüzde 52,19 seviyesine çıktı. Böylelikle ticari kredi faizlerinde 2002'den bu yana en yüksek seviye kaydedildi.

Bireysel kredi faizlerinde de ortalama faiz yüzde 60 seviyesine çıktı.

Kredi faizlerinde yukarı yönlü ivme korunurken, kredi büyüme hızlarında ise ticari kredilerin bireysel segmentten daha ilerde olduğu izlendi.

BDDK verilerine dayanarak yapılan hesaplamaya göre de tüketici kredilerinde büyüme yüzde 10,4 seviyesine gerileyerek Temmuz 2021'den bu yana en yavaş seviyeye indi. Ticari kredi büyüme hızı ise yüzde 19 seviyesinde gerçekleşti.

İLGİLİ HABER TCMB duyurdu: Nitelikli yatırımlara 100 milyar TL kaynak ayrıldı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırım taahhütlü avans kredilerine (YTAK) yıllık 100 milyar TL limit kaynak ayrıldığını açıkladı.
Etiketler: ticari kredi TCMB BDDK faiz
REKLAMI KAPAT X