Türk turizmi oyun kurucu bir konuma geldi: Turist başı harcama 1200 dolara çıktı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Türk turizmi oyun kurucu bir konuma geldi: Turist başı harcama 1200 dolara çıktı
Doviz.com
22.09.2023 16:47

Turizmde "ucuz ülke" imajını büyük ölçüde kıran Türkiye'nin, turist başına ortalama harcaması son 5 yılda 800'den 1200 dolara çıktı.

İspanya'nın Valensiya kentinde bu yıl 25'incisi düzenlenen ve Alman turizm endüstrisi başta olmak üzere 300'den fazla sektör uzmanının katıldığı "FVW Travel Talk Kongress" toplantılarında Türkiye turizmi de gündeme geldi.

Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, "Türkiye turizmi, son yıllarda Avrupa piyasalarında kalite ve hizmet garantisiyle öne çıkarak, fiyat odaklı rekabet yerine yeni bir yol izliyor ve bunun da meyvelerini toplamaya başladı." dedi.

Türkiye’nin ucuz ülke imajını artık geride bıraktığını söyleyen Baraner, bunun son 5 yılda turist başına ortalama harcamanın 800'den 1200 dolara çıkmasıyla açık bir şekilde görüldüğünü ifade etti.

Baraner konuşmasında ayrıca "Anadolu kültür turları satışlarının artması ve sağlık turizmindeki yeni ivme ile en geç 2030'da 100 milyon turist, 120 milyar dolar turizm geliri hedefi gerçekleşmiş olacak. Valensiya'daki bu toplantıda da Türkiye'nin artık Avrupa'da fiyatla değil, kalite ve yüksek hizmetle rakiplerine meydan okuduğu ve bu konuda beklenmedik bir müşteri hacmine ulaştığı ve desteklendiği görülmüştür" ifadelerine yer verdi.

Türk turizminin Avrupa'da tur operatörü ve seyahat acenteleri satışlarında oyun kurucu bir konuma geldiğini vurgulayan Baraner, Türkiye'nin turizm politikalarındaki değişikliklerin meyvelerini almaya başladığını, sektör uzmanlarına göre 2024 sezonunda Türkiye'de önemli bir artış beklendiğini ifade etti.

Schauinsland adlı tur operatörün pazarlama müdürü Adnan Eken de bu yıl Türkiye'ye 300 bin üst sınıf Alman turist getirdiklerini, 2024'te bu yıla nazaran yüzde 15-20'lik artış öngördüklerini söyledi.

Almanya Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Sören Hartman da kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin turizm politikalarında kültür turizminin önceliklendirilmesinin büyük fayda sağladığını, bunun yüksek kaliteyle birleşmesiyle zengin turistler için daha cazip hale geldiğini kaydetti.

İLGİLİ HABER Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı açıklandı: Ağustosta en çok hangi ülkeden turist geldi? Türkiye, 2023 yılının ilk 8 ayında toplam 36 milyon 754 bin 146 ziyaretçi ağırladı. Peki Türkiye'ye en çok hangi ülkeden turist geldi?
İLGİLİ HABER Gordion Antik Kenti “Dünya Mirası” oldu: İşte Türkiye'nin 20 kültür hazinesi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gordion Antik Kenti'nin Türkiye'nin 20'nci varlığı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildiğini açıkladı. Peki, Türkiye'den Unesco Dünya Kültür Miras Listesi'ne giren diğer yerler nerelerdi? İşte tam liste...
REKLAMI KAPAT X