Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı
Doviz.com
22.04.2024 16:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 yıl aradan sonra Irak'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçim sonrası yurt dışı ziyaretlerine başladı.

Erdoğan 13 yılın ardından Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ve diğer yetkililer resmi törenle karşıladı.

Erdoğan, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile bir görüşme gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye ve Irak ikili ilişkileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konuları ele alındı.

"Irak her türlü terörden arındırılmalı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Irak’tan beklentilerinin bulunduğunu, Irak’ın terörün her türlüsünden arındırılması gerektiğini ifade etti. Bağdat ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki ilişkilerin rayına girmesinin ve Türkmenlerin hak ettiği konuma ulaşmalarının Irak’ın istikrarı için önemli olduğunu da belirtti.

Erdoğan, Gazze’deki İsrail zulmünü durdurmak için çabaların devam ettiğini, Müslüman ülkelerin bu süreçte birlik içinde hareket etmesinin gerektiğini de söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile bir araya geldi. Bağdat'taki Hükümet Sarayı'nda gerçekleştirilen görüşme, basına kapalı gerçekleşti.

Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması'nın imza törenine katıldı.

Kalkınma Yolu Projesi ile Orta Doğu ve Körfez Bölgeleri başta olmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerine yapılacak ihracatta artış olması bekleniyor.

İLGİLİ HABER Bakan Uraloğlu: Kalkınma Yolu ile nakliye süreci 25 güne düşecek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gemilerin Süveyş Kanalı'ndan 35 günde Ümit Burnu'ndan ise 45 güne varan sürelerde geçtiğini belirterek, "Kalkınma Yolu'nu bitirdiğimizde nakliye süreci 25 güne düşecek." dedi.

Ticaret hacminin 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor

Erdoğan, Bağdat’taki resmi ziyaretinin ardından Erbil’e de gidecek.

Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında İş Forumu da düzenlenecek. Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik adımlar ele alınacak. İki ülke arasında ticaret hacminin Kalkınma Yolu Projesi'nin tamamlanmasıyla 2030 yılında 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

Erdoğan ile birlikte Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Irak'a gitti.

 

 

REKLAMI KAPAT X