Türkiye'nin rüzgar enerjisinde lider 10 ili ve mevcut kapasiteleri

Okuma Süresi: 3 Dakika
Türkiye'nin rüzgar enerjisinde lider 10 ili ve mevcut kapasiteleri
Doviz.com
15.12.2023 16:13

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) verilerinden yapılan derlemeye göre Türkiye'nin elektrik kurulu gücü aralık ayının ortası itibarıyla 106 bin 157 megavata, rüzgar enerjisi kurulu gücü ise 12 bin 117 megavata ulaştı. Peki, rüzgar enerjisinde en fazla kapasiteye sahip iller hangileri oldu? İşte detaylar..

Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'nin elektrik üretimindeki payı giderek artarken, rüzgar enerjisinin elektrik kurulu gücündeki payı da yüzde 11'i geçti.

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücünün yıl sonunda 300 megavat ilaveyle 12 bin 500 megavata ulaşması amaçlanıyor. Rüzgar enerjisi potansiyelinin yüzde 10'unu kullanan ve 15 yılda söz konusu kurulu güce ulaşan Türkiye, 2028'e kadar rüzgar enerjisinde 18 bin megavat kurulu güç hedefliyor. Bunun için yapılacak yatırımın tutarı 5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

45 ilde üretim yapılıyor

TÜREB'e göre Türkiye'de ağırlıklı olarak lisanslı santraller faaliyet gösteriyor. 4 bin 65'ten fazla rüzgar türbini ve 274 santralle 45 ilde rüzgar enerjisi üretimi yapılıyor. Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücünün aralık ayının sonunda 300 megavat ilaveyle 12 bin 500 megavata ulaşması hedefleniyor.

Ülkenin rüzgar sektörü, kapasite artışının yanı sıra ekipman üretiminde de büyüyor.

Türkiye rüzgarda Avrupa'nın 5. büyük gücü

Türkiye, rüzgarda Avrupa'nın 5. büyük gücü olarak öne çıkıyor. Türkiye'de bu alanda faaliyet gösteren 100'den fazla firma 6 kıtada 44 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç ediyor. Söz konusu firmaların cirosunun yaklaşık yüzde 80'ini rüzgar enerjisi ekipmanı ihracatı oluşturuyor.

TÜREB Başkanı İbrahim Erden ise rüzgar enerjisi sektörünün üst düzey teknoloji uygulamalarını içerdiğini, işletme, bakım, elektrik ticareti gibi alanlarda da üst düzey teknolojileri kullandığını söyledi.

Elektrik depolamanın da entegrasyonuyla enerjinin daha düzenli ve kesintisiz sağlanmasıyla rüzgarın tüketicilerin temiz enerji ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğini belirten Erden, şunları kaydetti:

"2023 ülkemizde yayımlanan Ulusal Enerji Strateji Planı ile büyük bir değişimin açıklandığı ve tahsis edilen depolamalı kapasitelerle de bu değişimin gerçekleşmesi için gerekli yatırım süreçlerinin ilk adımının atıldığı bir yıl oldu. Fakat ülkemiz son 15 yılda tamamladığı 12 bin megavat rüzgar kurulumunun 1,5 katından fazla yatırımı 2035 yılına kadar kalan 12 yılda tamamlamayı hedeflemektedir."

İllere göre durum

Kurulu güçle rüzgar enerjisinde en yüksek kapasiteye sahip 10 il ise şöyle:

İzmir, 1907,30 megavat kurulu güçle rüzgar enerjisinde en yüksek kapasiteye sahip il olarak öne çıkıyor. İzmir'i 1431,65 megavat kapasitesiyle Balıkesir izliyor.

Üçüncü sırada 976,15 megavat kapasiteyle Çanakkale, dördüncü sırada 883,5 megavat kapasiteyle İstanbul yer alıyor.

Listenin beşinci sırasında ise 727,55 megavat kapasiteyle Manisa bulunuyor.

Kırklareli 491,28 megavatla altıncı sırada, Hatay ise 437,85 megavat kapasiteyle listenin yedinci sırasında yer alıyor.

Bursa, 420,8 megavat kapasiteyle sekizinci; Aydın, 375,2 megavat kapasiteyle dokuzuncu; Afyon ise 368,45 megavat kapasiteyle onuncu sırada bulunuyor.

İLGİLİ HABER Avrupa, rüzgar enerjisinde Türkiye'yi güvenilir bir partner olarak görüyor Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, Türkiye'nin rüzgar enerjisinde iddialı hedefleri olduğunu belirterek, "Birçok AB'li şirket Türkiye'de rüzgar türbini üretimi yapıyor. Türkiye bizim için güvenilir bir partner." dedi.
REKLAMI KAPAT X