Twitter'ın piyasa değeri Musk'ın satın alma fiyatının üçte birine düştü

Okuma Süresi: 2 Dakika
Twitter'ın piyasa değeri Musk'ın satın alma fiyatının üçte birine düştü
Doviz.com
01.06.2023 11:46

Finansal hizmetler şirketi Fidelity tarafından yapılan bir tahmine göre, Twitter'ın piyasa değeri Elon Musk ve yatırımcı grubunun geçen yıl ödediği miktarın sadece üçte birine düştü.

Elon Musk ve ortak yatırımcıları, geçen yıl Twitter'ı 44 milyar dolara satın almıştı.

Musk bu fiyatın aşırı olduğunu kabul etmiş ancak yine de 25 milyar dolarlık kısmını kendi sermayesinden karşılayarak şirkette yaklaşık yüzde 79 hisse satın almıştı.

Fidelity ise Musk'ın ekim ayında sonra onu özel bir şirkete dönüştürmek için borçla finanse ettiğini duyurdu.

"Twitter, 15 milyar dolar değerinde"

Fidelity Blue Chip Growth Fund'dan nisan ayı için sunulan bir mali açıklamada ise şirketin Twitter'daki hissesini azalttığını ve sosyal medya platformunun şu anda yaklaşık 15 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin etti.

Musk ayrıca Twitter'ı devraldığından beri şirketin iş gücünde önemli kesintiler yaptı ve anlaşma tamamlandıktan kısa bir süre sonra şirketin 7 bin 500 kişilik iş gücünün yaklaşık yarısının etkileneceğini duyurdu. 

The Wall Street Journal'a göre ise mart ayında Musk, Twitter çalışanlarına şirkete yaklaşık 20 milyar dolar değerinde, yani satın alma fiyatının yarısından daha az değerde hisse senedi opsiyon hibeleri teklif etti.

O sırada Musk, çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, "250 milyar doların üzerinde bir değerlemeye giden net ama zor bir yol görüyorum" ifadelerini kullandı.

REKLAMI KAPAT X