Uçak biletlerinde erişilebilirlik etkisi: Londra 2 bin 500, Budva 8 bin TL

Okuma Süresi: 2 Dakika
Uçak biletlerinde erişilebilirlik etkisi: Londra 2 bin 500, Budva 8 bin TL
Doviz.com
18.10.2023 16:54

Vize almanın zorlaşması sonrasında vizesiz ülkelere talep artınca bu ülkelere yönelik uçak bileti fiyatları da artışa geçti. Sektör temsilcileri ise turizm sektörünün güncel durumunu değerlendirdi.

Vize başvurularında ret yanıtı alanların artması, özellikle tatil amaçlı seyahat etmek isteyenleri vizesiz ülkelere yönlendirdi.

3-4 günlük tatil için ret yanıtı ile karşılaşma riskini almak istemeyen tatilciler tercihlerini başta Kuzey Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Mısır olmak üzere vizesiz ülkelerden yana kullandı. Artan talep ise uçak bileti fiyatlarına da yansıdı. Böylece vizesiz destinasyonların bilet fiyatı birçok destinasyonun iki katına kadar çıktı.

Ekonomim’den Selenay Yağcı’nın haberine göre Tatil Sepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, “Schengen vizesinde yaşanan sorunlar vizesiz turlarda ciddi bir artışı beraberinde getirdi. Tatil Sepeti verilerine göre geride bıraktığımız yaz aylarında vizesiz turlara olan talep, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış gösterdi. Aralarında Kosova, Fas, Phuket, Pattaya, Bangkok, Kuzey Makedonya, Mısır ve Bosna Hersek’in de olduğu çok sayıda lokasyona vizesiz turlarda önemli talep artışları yaşıyoruz” dedi.

Karayal, havayollarının da vizesiz ülkelere olan talebi gördüğünü ifade ederek, vizesiz ülkelerde bilet fiyatlarının arttığına dikkati çekti.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise Karadağ’daki Budva gibi bölgelere geçen yılın 3 katı satış yaptıklarını kaydederek, şunları anlattı:

“Tatilci 3-4 gün için vize masrafı ödemek ve özellikle ret riski almak istemiyor. Vizesiz destinasyonlar tercih sebebi oldu. Bu da uçak bilet fiyatlarına yansıdı.

Normal şartlarda 1.500 euroluk bir turda uçak biletinin payı yüzde 40’dır. Uzak ülkelerde yüzde 60’a çıkıyor. Son dönemde bilet fiyatları yükseldi. Biz bir yıl önceden alıyoruz biletleri. Geçen yıl Budva’ya 40 bilet aldık 200 Euro’dan, bir ay kala son dakika alışları yaptığımızda 250 Euro olurdu eskiden, çok artmazdı. Şimdi son dakika bileti 400 Euro’ya kadar çıkıyor. İki kat artış var.”

Heybilet CEO’su Samet Koç ise konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Vatandaşlarımız vize başvurularında uzun süredir problem yaşarken, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte birçok kişi çözümü vizesiz seyahat edebilecekleri ülkelere gitmekte buldu. Ancak dünya genelindeki ekonomik dalgalanmalardan dolayı yükselen bilet fiyatları da yeni bir krize dönüştü” diye konuştu.

TÜRSAB Başdanışmanı Hamit Kuk ise havayolu şirketlerinin yoğun rekabet ortamında vizeli ya da vizesiz bakmadığını, talep gören yerlere daha pahalıya bilet sattığını ifade etti.

Vizeyle ilgili sorunların da devam ettiğini belirten Kuk, “Acentalar vize alamadığında turlarla ilgili sorunlar yaşıyor. 40 kişilik turda 5 kişiye vize çıkar hale geldi. Bazı acentalarımız turlarını birleştirmeye çalışsa da birçok tur da iptal oluyor” dedi.

İLGİLİ HABER Türkiye’den yapılan Schengen başvurularını en fazla hangi ülke reddetti? 2022'de Türk vatandaşlarının Schengen Vizesi başvurularının en fazla Alman Büyükelçiliği tarafından reddedildiği bildirildi.
REKLAMI KAPAT X