Uzmanlar, Fed’in 2024 yılı para politikası hakkında ne düşünüyor?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Uzmanlar, Fed’in 2024 yılı para politikası hakkında ne düşünüyor?
Doviz.com
08.12.2023 15:34

Fed’in faiz politikasında bir sonraki adımı piyasa katılımcılarının odağına yerleşirken uzmanlar da konuyla ilgili son görüşlerini paylaştı.

Konu hakkında görüşlerini aktaran analiz şirketi Oxford Economics, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FOMC toplantısında faiz indirim beklentilerinin geri çekileceğini tahmin etti. Oxford Economics analistleri, geçen ay gerçekleşen tahvil ve hisse piyasasındaki hareketliliğin finansal açıdan açıdan bir gevşemeye neden olduğu üzerinde durdu.

Oxford Economics, FOMC üyelerinin önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan toplantıda faiz indiriminin erkene çekileceği anlatısını reddetmesini bekliyor. Bunun yanında yetkililerin faizleri çok uzun süre yüksek tutma söyleminden kaçınması da beklenti dahilinde. Bu bağlamda analistler, Fed’in ilk faiz indirimini 2024 Eylül döneminde gerçekleştirebileceği tahmininde bulundu.

ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 12 - 13 Aralık tarihlerinde toplantı yapacak. Piyasa katılımcıları genel olarak, politika faizinin %5,25 - %5,5 aralığında sabit bırakılacağını düşünüyor.

IMF, Fed’in para politikasının uygun şekilde devam ettiğini düşünüyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD Fed’in para politikasının uygun şekilde devam ettiğini ve enflasyon hedefine ulaşma yolunda faiz oranlarının mevcut seviyelerde kalması gerektiği önerisini sundu.

IMF sözcüsü Julie Kozack, ABD ekonomisinin bu süreçte ne kadar dirençli olduğunu kanıtladığını belirtti. Kozack, ABD’de faiz oranlarının muhtemelen 2024 yılı boyunca mevcut seviyelerde kalması gereceğini düşündüklerini aktardı.

ABD İstihdam verisi bekleniyor

ABD’de bugün Fed’in de yakından takip ettiği Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak. Kasım ayını yansıtan istihdam verisi, TSİ 16.30’da duyurulacak olup bugün ayrıca ABD’de aynı saatte işsizlik oranı da açıklanacak.

Tarım Dışı İstihdam için piyasa beklentisi ekim ayında 150 bin kişi olan artışın kasım ayında 180 bin kişiye yükselmesi yönünde. İşsizlik oranının ise %3,9 olarak aynı kalması bekleniyor.

REKLAMI KAPAT X