"Vergi düzenlemesi, EYT ödemeleriyle kaynak oluşturmakta zorlanan şirketlere yeni zorluklar getirebilir"

Okuma Süresi: 2 Dakika
Doviz.com
09.03.2023 14:34

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, yeni getirilen vergisel tedbir ile ilgili olarak, "Bu tedbir, EYT ödemeleriyle kaynak oluşturmakta zorlanan şirketlere yeni zorluklar getirebilir." dedi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, yeni getirilen vergisel tedbire ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Erdal Bahçıvan'ın konuya ilişkin değerlendirmesi ise şöyle:

"Ülke olarak olağanüstü günlerden, koşullardan geçiyoruz. Kahramanmaraş depremlerinin hepimizin üzerinde yarattığı derin üzüntünün yanı sıra, ülkemiz ekonomisine de ağır bir yük getireceği açıktır.

Bu yükün üstesinden ancak toplumun tüm kesimlerinin ortak paylaşacağı bir fedakarlıkla kalkacağımız ise bir gerçektir. Dün gece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen borç yapılandırma yasasına önergeyle bazı yeni maddeler eklendi. Depremin yaralarını sarmak amacıyla kurumlar vergisi mükelleflerine yönelik verilen teşviklere getirilen düzenlemeyi bu çerçevede bir fedakarlık olarak değerlendirmek mümkün.

Ancak, içinde bulunduğumuz olağanüstü şartların hassasiyetini kabul etmekle birlikte, depremin ağır yükü için akla gelen ilk kaynağın, geriye dönük ve de özellikle nitelik arttırıcı yatırım fikir ve projelerin desteklenmesi amacıyla söz verilmiş, taahhüt edilmiş yatırım teşviklerinin gelmesi üzüntü vericidir.

Bu tür geçmiş taahhütlere dönük uygulamalar, sadece bugün değil gelecekte de farklı projeleri hayata geçirme planları yapan nitelikli yatırımcıların yatırım iştahını olumsuz etkileyecektir. Buna ek olarak yeni düzenleme, EYT ödemeleri ile birlikte kaynak oluşturmakta zorlanan şirketlere öngörülemeyen yeni zorluklar getirecektir.”

REKLAMI KAPAT X