Yapılan bağışlar vergiden düşecek mi?: GİB açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Yapılan bağışlar vergiden düşecek mi?: GİB açıkladı
Doviz.com
16.02.2023 13:36

Türkiye Tek Yürek Kampanyası’nda şirketlerin depremzedeler için bağışlayacağı rakamların vergiden düşüldüğüne yönelik eleştirilerden sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan konuya ilişkin açıklama geldi.

Kamuoyunun ve vergi mükelleflerinin doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yaptığını belirten Gelir İdaresi Başkanlığı, açıklamasında, “Bağış ve yardımlar vergiden değil, matrahtan düşülmektedir” ifadelerine yer verdi.

20 bin TL'lik bağışta vergiden 4 bin TL düşülüyor

Kafa karışıklığı yaratan bu durum ise örnek de verilerek şöyle özetlendi:

“Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları belli şartlarla bağış ve yardımların elde edilen gelirden, kurum açısından kazançtan indirilmesi imkânı vermektedir.

Kazançtan indirim ile vergiden indirim tamamen birbirinden farklı kavramlardır.

Bağış ve yardımlar gerekli şartları taşıyorsa ilgili yılın vergi matrahının tespitinde gelirden, kurumlar için kazançtan indirilir. Bu indirim sonucu kalan tutar vergiye tabi olur.

Konuyu basit bir örnekle anlatmak gerekirse; 100 bin TL kazancı olan bir kurum 20 bin TL'yi AFAD'a bağış yaptığında, kazancından 20 bin TL'yi indirecektir. Kalan 80 bin TL üzerinden yüzde 20 oranında hesaplanan 16 bin TL kurumlar vergisi ödeyecektir. Özetle, vazgeçilen vergi tutarı 4 bin TL'dir.”

Gelir Vergisi ile Kurumlar Vergisi düzenlemelerine göre bir şirket ayrıca AFAD veya Kızılay haricindeki kurum ve kuruluşlara da yardım yapabilir. Ancak bu durumda bağışın tamamı yardım olarak gösterilememektedir.

Buna göre, Gelir Vergisi Kanunu'na göre bağışlarda vergi indirimi:

Kalkınmada öncelikli yöreler için beyan edilen gelirin yüzde 10'u kadar

Diğer bölgeler için beyan edilen gelirin yüzde 5'i kadar

Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre bağışlarda vergi indirimi:

Tüm yardımlar için beyan edilen gelirin yüzde 5'i kadar olabilmektedir.

REKLAMI KAPAT X