YASED açıkladı: Ekimde 1,19 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım geldi

Okuma Süresi: 2 Dakika
YASED açıkladı: Ekimde 1,19 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım geldi
Doviz.com
11.12.2023 16:28

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye'ye ekim ayında 664 milyon dolar tutarında yatırım sermayesi girişi olduğunu ve toplam uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişinin 1,19 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından açıklanan uluslararası doğrudan yatırım verilerine göre Türkiye'ye ekim ayında yatırım sermayesi girişleriyle 664 milyon dolar, yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 223 milyon dolar, borçlanma araçları vasıtasıyla 345 milyon dolar değerinde uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişi oldu.

Yatırım tasfiyelerinin 44 milyon dolar değerinde aşağı yönde etkilemesiyle toplam UDY girişi 1,19 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yatırım sermayesi girişlerinin sektörel kompozisyonuna bakıldığında, 182 milyon dolarlık yatırım ve yüzde 27’lik pay ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı öne çıktı. Ulaştırma ve depolama, inşaat, toptan ve perakende ticaret, yüzde 14’er paylarıyla yatırım sermayesi girişleri açısından en çok yatırımın gerçekleştiği diğer sektörler oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri ekimde yüzde 69 pay ile Türkiye’ye gelen yatırım sermayesi girişlerinin en büyük kaynağı olmaya devam etti. Türkiye’ye gelen yatırım sermayesi girişlerinin ilk beş kaynağı arasında Fransa toplamın yüzde 25’ini oluştururken, bu ülkeyi yüzde 21 ile Hollanda, yüzde 16 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 15 ile Almanya ve yüzde 9 ile Birleşik Krallık izledi.

Yılın ilk 10 ayı itibarıyla ise, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31 düşüşle 7,8 milyar dolar düzeyinde UDY girişi gerçekleşti.

Etiketler: YASED yatırım UDY
REKLAMI KAPAT X