Yellen: Avrupa, ABD’den daha kötü durumda

Okuma Süresi: 1 Dakika
Yellen: Avrupa, ABD’den daha kötü durumda
Doviz.com
11.09.2023 09:19

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’de enflasyonun düşüşe geçtiğini belirterek, Avrupa’nın ABD’den daha kötü durumda olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G20'nin Ukrayna konusunda tutumu sulandırdığı yönündeki suçlamaları reddederken, dünya liderleri zirvesinin gelişmekte olan ekonomilere yönelik finansmanı artırma konusundaki başarılarını övdü.

Financial Times'a verdiği demeçte Yellen, Yeni Delhi'deki zirvenin sonunda kabul edilen ortak bildiriyi savunarak, Ukrayna'daki çatışmaya ilişkin ifadelerin "özünde çok güçlü" olduğunu söyledi.

Yellen ayrıca "ABD bu dilin G20'nin Ukrayna konusundaki duruşunu herhangi bir şekilde zayıflattığını düşünmüyor" ifadelerini kullandı.

“Avrupa ABD’den daha kötü durumda”

Yellen, jeopolitik gerilimlerin ve ekonomik rekabetin arttığı, Batılı ülkeleri Rusya ve Çin ile karşı karşıya getiren, orta gelirli ve yükselen güçlerin arada kaldığı bir dönemde ABD Başkanı Joe Biden'a G20 zirvesinde eşlik etti.

Buna göre Yellen, "ABD’de enflasyon verileri çok iyi, enflasyon gerçekten düşüyor gibi görünüyor. Güçlü bir iş gücü piyasası bağlamında enflasyonun düşebileceği bir patika var" ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, yavaşlama endişelerinin daha şiddetli olduğu ABD ve Euro Bölgesi'nin ekonomik farklılığına da dikkat çeken Yellen, "Avrupa'nın büyük bölümü ABD'den daha kötü durumda" diye sözlerini bitirdi.

REKLAMI KAPAT X