Yunanistan'da kapıda vize dönemi başladı: Vize ücreti ne kadar olacak?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Yunanistan'da kapıda vize dönemi başladı: Vize ücreti ne kadar olacak?
Doviz.com
02.04.2024 10:50

Türkiye kıyılarına yakın 10 Yunan adasında Türk vatandaşları için hızlı vize uygulaması başlatıldı. Peki, kapıda vize ücreti ne kadar olacak? İşte detaylar..

Türkiye kıyıları yakınındaki Yunan adalarına Türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Aralık'taki Yunanistan ziyareti sırasında Başbakan Kiryakos Miçotakis tarafından açıklanan uygulama, iki ülke arasındaki normalleşme adımları çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun da onayını almıştı.

Yunanistan kapıda vize ücreti ne kadar?

10 Yunan adasında geçerli olacak uygulama kapsamında Türk vatandaşları 60 Euro ödeyerek 7 güne kadar adaları ziyaret edebilecek.

DW Türkçe'nin haberine göre, girişte pasaport kontrolü ve parmak izi kaydı yapılacak. Yunanistan AB içi serbest dolaşım bölgesi Schengen'e dahil olmasına rağmen, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmeyecek, Yunanistan'dan diğer Schengen ülkelerine geçişler ise mümkün olmayacak.

7 günlük turist vizesiyle gidilecek 10 ada

Uygulamanın geçerli olduğu adalar Rodos, Midilli, Limni, Sakız, Sisam, İleryoz, Kalimnos, İstanköy, Sömbeki ve Meis olarak açıklandı. Bazı küçük adalarda kapıdan vize uygulamasının haziran ayında başlatılması planlanıyor.

“Türklerden yoğun talep var”

Rodos Liman Fonu Başkanı Vassilis Vayiannakis, bugün uygulamanın ilk gününde yaptığı açıklamada, "Yeni sistem hazır. Türk ziyaretçilerden yoğun talep var. Bugün için yanaşması planlanan tekne yok. Tekneler bu hafta içinde gelmeye başlayacak" dedi.

Rodos adasında Türk ziyaretçiler için yeni bir vize terminali açılırken ziyaretçi akınına uğraması beklenen Midilli'de de liman tadilattan geçirildi.

Miçotakis, uygulamanın turizmi canlandıracağını ve yoğun olmayan dönemlerde de ziyaretleri teşvik ederek yerel ekonomilere yardımcı olacağını belirterek, hızlı vizenin sadece yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca verileceğini kaydetti.

İLGİLİ HABER Bayram tatili için yurt dışı rota önerileri Enuygun, 9 güne uzatılan Ramazan Bayramı tatili için vizesiz gidilebilen ve kapıda vize alarak giriş yapılabilecek yurt dışı rota önerilerini paylaştı.
REKLAMI KAPAT X