Araştırma: Dokuz yılda 7 bin 368 kripto para birimi başarısız oldu

Okuma Süresi: 3 Dakika
Araştırma: Dokuz yılda 7 bin 368 kripto para birimi başarısız oldu
Doviz.com
06.09.2023 09:22

İşlem hacmine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in 2008'de ortaya çıkışından bu yana alternatif kripto para birimlerinin sayısı da arttı. CoinGecko araştırması ise 9 yılda 7 bin 368 kripto para biriminin başarısız olduğunu ortaya koydu.

2008'de finansal ekosisteme giren ve blokzinciri teknolojisinin yıllar içinde gelişmesiyle sayıları giderek artan kripto para birimlerinin büyük bir bölümü de, hem geliştiriciler hem de yatırımcılar tarafından terk edildi.

CoinMarketCap’te listelenen aktif kripto para birimlerinin sayısının 9 bin 295 olduğu görülürken, CoinGecko tarafından yürütülen bir araştırmada, 2014’ten bu yana terk edilen ve “ölü” olarak adlandırılan kripto para birimlerinin toplam sayısının 7 bin 368 olduğu tespit edildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Türkiye Operasyon ve İş Geliştirme Direktörü Kutluhan Akçın ise “Ekosistemin genişlemesi, yeni teknolojilerin geliştirilmesi gibi faktörler, blokzinciri üzerinde yeni bir kripto para birimi altyapısı geliştirmeyi olanaklı kıldı. Bu üretim hızı piyasayı süratle büyütse de geliştirilen kripto paraların büyük bir bölümü de zamanla terk edildi" ifadelerini kullandı.

Her yıl bine yakın kripto para birimi başarısız oluyor

Kripto para odaklı veri toplayıcısı CoinGecko tarafından 2014'ten 2022'ye kadar terk edilen kripto para birimlerine ilişkin yürütülen araştırmada, 9 yıllık süreçte her yıl listelenen ortalama 947 kripto para biriminin başarısız olduğu ortaya kondu. Analiz, platformda listelenen ve süreç içinde listelemeden çıkarılan veya deaktif olarak belirlenen kripto para birimleri üzerinden yapıldı.

CoinGecko gibi platformların piyasayı anlamak açısından önemli kaynaklar olduğuna dikkat çeken Kutluhan Akçın, “Örneğin 2 aylık bir süreçte herhangi bir ticari işleme konu olmayan kripto para birimleri listelerden çıkarılabiliyor. Diğer yandan bazı kripto para projelerinin dolandırıcılık, hile gibi amaçlarla üretildiği, zaman içinde anlaşılabiliyor ve bu projeler ‘ölü’ kripto para birimleri arasında anılmaya başlanıyor. Projeyi geliştiren ekiplerin topluluklarıyla iletişimi sürdürmesi, geliştirme faaliyetlerine devam etmesi ve yenilikler duyurması da kriterler arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Ölü kripto para birimlerinin rekor yılı: 2021

Kripto para piyasasına damga vuran son boğa piyasasının Kasım 2020’de başladığına dikkat çeken Kutluhan Akçın, “Boğa piyasası dönemleri, yatırımcı ilgisinin ve risk iştahının yüksek olduğu, piyasadaki ticaret hacimlerinin yükseliş gösterdiği dönemlerdir. Böyle zaman dilimlerinde geliştiriciler de hızla yeni projeler devreye alabiliyor. Örneğin 2021’de, 8 binden fazla kripto para birimi listelendiği biliniyor. Fakat aynı dönemde bu projelerin %40’ının devre dışı bırakıldığı, CoinGecko listelerinden çıkarıldığı görülüyor. 3 bin 300’den fazla kripto para biriminin delist edildiği 2021, ‘ölü’ kripto para birimlerin rekor yılı. Bu açıdan bir anomali yılı olarak adlandırılıyor. İnternet sitelerine erişilemeyen, sosyal medya hesaplarında veya topluluk ağlarında paylaşım görülmeyen, ticaret hacmi üretemeyen, kripto para borsalarında listelenmeyen kripto paralar, hızlıca geri planda kalarak unutuluyor” diye konuştu.

İLGİLİ ANALİZ Yeni haftada kripto piyasasını bekleyen önemli gelişmeler (4 Eylül 2023) Geçtiğimiz hafta kripto piyasasında ETF tarafında yaşanan gelişmeler hala gündemde kalmaya devam ederken, gözler bu haftanın önemli gelişmelerine çevrildi. İşte kripto piyasasında bu haftanın önemli gelişmeleri..
REKLAMI KAPAT X