Bank of America: Dijital para birimleri geleceğin kaçınılmaz bir parçası olacak 

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bank of America: Dijital para birimleri geleceğin kaçınılmaz bir parçası olacak 
Doviz.com
23.01.2023 16:29

Bank of America stratejistleri, paylaştıkları son raporda dijital para birimlerinin geleceğin kaçınılmaz bir parçası olacağını söyledi. 

Merkez bankaları tarafından başlatılan sabit paraların ve dijital para birimlerinin günümüzün para ve ödeme sistemlerinin doğal bir evrimi olduğunu belirten stratejistler, CBDC uygulamasının tüm aşamalarında özel sektörlerle iş birliğine gidilmesini beklediklerini aktardı.

Stratejistler, merkez bankaları tarafından dijital para ihraçlarının ise üç ana nedenden dolayı kaçınılmaz olduğunu aktardı. Stratejistler bunlardan ilkinin, sınır ötesi ve yurt içi ödemelerin gerçekleştirilmesinin para transferlerinin verimliliğini artırması olduğunu belirtti. İkinci destekleyici faktör ise merkez bankalarının parasal kontrolü kaybetme riskini azaltmasıyken; üçüncü faktör, finansal katılımın artırılması oldu.

Ancak Bank of America tarafından yayımlanan raporda, özel sektörün yardımı olmadan merkez bankaları ve hükümetlerin dağıtık defter teknolojisine dayalı yeni bir finansal sistem inşa etmelerinin mümkün olmayacağı da belirtildi. Bu sebeple özel sektörün CBDC'nin gelişimi için kritik öneme sahip olduğu ve CBDC uygulamasının tüm aşamalarında özel sektörün desteğinin bekleneceği aktarıldı.

Banka ayrıca bazı risklere de değindi. Buna göre, CBDC ihracı ve benimsenmesinin uygun şekilde tasarlanmadığı takdirde bankaların batma riskinin artabileceğine vurgu yapıldı. Ayrıca bankacılık sistemindeki stres hatları sırasında doğrudan ve hibrit yaklaşımlarla dağıtılan kredi veya likidite riski olmadığı göz önüne alındığında, insanların mevduatlarını çekip CBDC'lerle değiştirmelerinin de önemli bir risk faktörü olduğu belirtildi.

REKLAMI KAPAT X