Bitcoin 20.000 dolar seviyelerindeyken kripto endüstrisi büyük sarsıntılardan korkuyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bitcoin 20.000 dolar seviyelerindeyken kripto endüstrisi büyük sarsıntılardan korkuyor
Doviz.com
20.06.2022 15:28

Bitcoin kilit bir seviyenin üzerinde kalmaya çalışırken, yatırımcıların büyük kripto oyuncularının daha geniş bir pazar sarsıntısına yol açabileceği endişeleriyle, pazartesi günü 20.000 dolar seviyelerinde kaldı.

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Londra'nın erken işlem saatlerinde 20.000 dolarlık sembolik seviyenin hemen altında işlem görüyordu (2017'deki rekorundan önceki zirvesi).

Bitcoin Cumartesi günü 17.592,78 dolara kadar düştü ve Aralık 2020'den bu yana ilk kez 20.000 doların altına düşmüş oldu. Kripto para birimi sektörünün son çöküşünde bu yıl değerinin neredeyse %60'ını ve yalnızca bu ay %37'sini kaybetti.

Düşüşü, birkaç büyük endüstri oyuncusundaki sorunları takip ediyor. Piyasa oyuncuları, diğer kripto yatırımcıları kayıpları karşılamak için varlıklarını satmak zorunda kaldıklarından, daha fazla düşüşün zincirleme bir etkisi olabileceğini söyledi.

Crypto hedge fonu Three Arrows Capital, Wall Street Journal'da yayınlanan bir haberde varlık satışı ve başka bir firma tarafından kurtarma dahil seçenekleri araştırdığını söyledi. Asya merkezli Babel Finance ise para çekme işlemlerini askıya alacağını söyledi.

ABD merkezli Celsius Network, bu ay müşterilerin para çekme işlemlerini askıya alacağını söylemişti. Pazartesi günü Bloomberg'de yayınlanan bir yazıda Celsius, düzenleyiciler ve yetkililerle çalışmaya devam edeceğini söyledi. 

Kripto likidite sağlayıcısı B2C2'den Adam Farthing, "İflasların ve tasfiyelerin domino etkisi olabileceği konusunda 2008'e çok benziyor" dedi.

Genellikle Bitcoin ile birlikte hareket eden altcoinler de zarar gördü. Ethereum, hafta sonu kendi sembolik seviyesi olan 1.000 doların altına düştükten sonra 1.0752 dolarda kaldı.

ABD hisse senetleri, artan faiz oranları ve artan durgunluk olasılığı korkusuyla iki yıl içinde en büyük haftalık yüzde düşüşünü yaşadığından, kripto piyasalarındaki düşüş, hisse senetleri için bir düşüşle aynı zamana denk geldi.

Bitcoin'in hamleleri, teknoloji hisseleri gibi diğer risk varlıklarına benzer bir model izleme eğiliminde.

Genel kripto piyasası kapitalizasyonu, Coinmarketcap fiyat sitesine göre Kasım 2021'deki 2,9 trilyon dolarlık zirveden sonra 877 milyar dolar seviyesinde.

Sabit bir değeri korumak için tasarlanmış bir kripto türü olan stablecoin'lerdeki düşüş, yatırımcıların sektörden bir bütün olarak para çektiğini de gösteriyor. 

REKLAMI KAPAT X