Bitcoin haftaya rekorla başladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Bitcoin haftaya rekorla başladı
Doviz.com
11.03.2024 11:35

Kripto para birimi Bitcoin'in fiyatı, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) ilginin devam etmesiyle 71 bin doların üzerine çıkarak rekor tazeledi.

Analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saatte yüzde 0,7 artarak 2 trilyon 650 milyar doları aştı. En büyük kripto para birimi Bitcoin ise spot Bitcoin ETF'lerine yatırım artışının sürmesiyle son 24 saatte yüzde 2,7'den fazla değer kazandı.

Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici para politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de Bitcoin'deki artışı desteklerken; Kasım 2021’de 69 bin dolar seviyesini test eden Bitcoin, bugün TSİ 11.30 itibarıyla 71 bin 561 dolardan işlem görerek tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Bitcoin geçen yıl yaklaşık yüzde 157 değer kazanmıştı.

Analistler, nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci nedeniyle kripto paranın fiyatındaki yukarı yönlü ivmenin sürebileceğine işaret ediyor.

Piyasa değeri bakımından 2. sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 1,07 değer kazanarak 3 bin 987 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021'de 4 bin doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı.

İLGİLİ HABER Altın ve Bitcoin'in yükselişinin ardında ne var?: Yükseliş devam eder mi? Altın yeni haftaya zirve tazeleyerek başlarken, Bitcoin ise bir miktar gerilese de tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın işlem gördü. Peki, bu yükselişlerin arkasında ne var? İşte detaylar..
REKLAMI KAPAT X