Bitcoin yeni yıla hızlı girdi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bitcoin yeni yıla hızlı girdi
Doviz.com
02.01.2024 09:18

Kripto piyasasında 2023 sonunda yaşanan ralli, 2024'ün ilk işlem gününde de etkisini devam ettirdi. Buna göre lider kripto para birimi Bitcoin, Nisan 2022'den bu yana ilk kez 45 bin doların üzerine çıktı.

Kripto varlık piyasasında Bitcoin ETF'inin onaylanması beklentisinin yoğunlaşmasıyla Bitcoin yaklaşık iki yıl sonra ilk kez 45 bin doları aştı. Buna göre Bitcoin, 45 bin 355 dolarla 6 Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun spot ETF için 10 Ocak tarihinde değerlendirme yapması bekleniyor. Bu beklentinin etkisiyle Bitcoin aralık ayının başından bu yana yüzde 20'nin üzerinde yükseldi.

Sosyal ticaret platformu Alpha Impact'in kurucu ortağı Hayden Hughes, yaklaşan onay öncesinde ABD ve Avrupa'daki bazı işlemciler arasında kaçırma korkusu olduğunu ve yatırımcıların "1 Ocak'ta, yeni yıl sabahı ilk iş olarak alım yapmaya başladığını" söyledi.

Opsiyon tüccarları da spot ETF iyimserliğine dayanarak Bitcoin'in 50 bin dolara ulaşmasını bekliyordu.

Blok zinciri danışmanı Venn Link Partners'ın kurucusu Cici Lu McCalman, madencilerin blok ödülü başına aldıkları Bitcoin miktarını yarıya indiren bir sürece atıfta bulunarak, daha geniş yükseliş hissi ve yaklaşan 'halving' göz önüne alındığında büyük bir düzeltmenin olası olmadığını belirterek, "Yatırımcıların Bitcoin'de kısa pozisyon açmak için çelik gibi sinirlere ihtiyacı olacağını düşünüyorum" dedi.

Her dört yılda bir gerçekleşen halving ise nisan ayı için planlanıyor. Bitcoin son üç halving ardından rekor seviyeleri test etmişti.

İLGİLİ ANALİZ 2024 yılında kripto piyasasını bekleyen gelişmeler ve olası etkileri Bu yıl, kripto para piyasası için dönüm noktalarıyla dolu bir yıl olacak. Yeni girdiğimiz bu 2024 yılında ABD ve Avrupa'dan önemli düzenleyici güncellemeler bekleniyor. Ayrıca, Bitcoin halving olayı ve olası bir spot ETF onayı gibi büyük olaylar, piyasada büyük dalgalanmalara yol açabilir.
REKLAMI KAPAT X