CZ, hapis cezası aldı: Bitcoin'de düşüş derinleşti

Okuma Süresi: 2 Dakika
CZ, hapis cezası aldı: Bitcoin'de düşüş derinleşti
Doviz.com
01.05.2024 11:18

Kripto para birimi Bitcoin'in fiyatı Fed'in faiz kararı öncesinde Binance kurucusu ve eski CEO'su CZ'nin hapis cezası almasının ardından 57 bin dolara kadar düştü.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in fiyatı, son 24 saatte Fed’in faiz kararı öncesinde Binance'in üst yöneticiliğinden istifa eden Changpeng Zhao’nun 4 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla 57 bin dolara kadar düştü.

Bugün saat 11.04 itibarıyla 57 bin 167 dolardan işlem gören Bitcoin'in haftalık değer kaybı ise yüzde 10'u aştı.

Tüm zamanların en yüksek seviyesini 73 bin 644 dolarla 14 Mart'ta kaydeden Bitcoin'in fiyatında 46 gündeki düşüş ise yüzde 20'ye yaklaştı.

Piyasa değeri bakımından 2. sırada yer alan Ethereum'un fiyatı da 3 bin doların altına indi. Ethereum aynı dakikalar itibarıyla 2 bin 867 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, ABD'de enflasyonist baskıların sürdüğünün sinyalini veren veriler sonrasında kripto piyasasında negatif seyir görüldüğünü belirtti.

Yine ABD’de beklenenden güçlü istihdam maliyetinin kalıcı enflasyonist baskılara işaret ettiğini aktaran analistler, Fed’in yarın açıklayacağı faiz kararı öncesinde kripto yatırımcıların temkinli olduğunu dile getirdi.

Analistler, buna ek olarak konut fiyatlarındaki beklenmedik güçlü artışın ABD emlak piyasasındaki toparlanmanın yolda olduğuna işaret ettiğini vurgulayarak, ABD’de enflasyonla mücadelenin beklenenden daha uzun sürebileceğine ilişkin sinyaller veren veriler sonrasında Fed'in faiz indirimine başlama ihtimalinin son çeyreğe doğru ötelendiğini anımsattı.

CZ, 4 ay hapis cezası aldı

Kasım 2023'te ABD hükümeti ile yaptığı anlaşma gereği kripto para borsası Binance'in üst yöneticiliğinden (CEO) istifa eden Changpeng Zhao'nun 4 ay hapis cezasına çarptırılmasının da kripto dünyasında sert satışlarda etkisi oldu.

Seattle Federal Mahkemesinde görülen ceza davasında, savcılar, caydırıcılık gereği Zhao için 3 yıl hapis cezası isterken, savunma avukatları 5 ay denetimli serbestlik talep etti.

Zhao'nun avukatları, eski CEO'nun hatasını kabul ettiğini, ABD'ye gönüllü olarak geldiğini, daha önce yasaları ihlal etmediğini ve işbirliği yaptığını savundu.

Bir zamanlar "kripto sektörünün en güçlü kişisi" olarak kabul edilen ve "CZ" olarak bilinen Zhao, "kara para aklamaya karşı yeterli korumayı sağlamadığı" gerekçesiyle 4 ay hapis cezası aldı.

İLGİLİ HABER Binance CEO’su yanıtladı: Türkiye neden kriptoya en çok yatırım yapan ülkeler arasında? Binance CEO’su Richard Teng, Türkiye’nin kriptoya en çok yatırım yapan ülkeler arasında yer almasının sebeplerini açıkladı.

 

REKLAMI KAPAT X