IOSCO'dan kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik 18 tavsiye kural

Okuma Süresi: 2 Dakika
IOSCO'dan kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik 18 tavsiye kural
Doviz.com
23.05.2023 14:26

Uluslararası Sermaye Piyasaları Düzenleyicileri Örgütü (IOSCO), kripto varlık ve pazarların düzenlenmesine yönelik ilk küresel yaklaşımını 18 tavsiye kuralıyla duyurdu.

Uluslararası Sermaye Piyasaları Düzenleyicileri Örgütü (IOSCO) tarafından yapılan açıklamaya göre, kripto varlıkların düzenlenmesine ilişkin standartların belirlenerek müşterilerin nasıl korunması gerektiğine ilişkin standartları oluşturmak üzere bir girişim başlatıldı.

Bu kapsamda IOSCO, 18 tavsiye kuralını 6 temel alan üzerine yoğunlaştırdı.

Bu alanlar, faaliyetlerin ve fonksiyonların dikey entegrasyonundan kaynaklanan çıkar çatışmaları, piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık, sınır ötesi riskler ve düzenleyici iş birliği, gözetim ve müşteri varlıklarının korunması, operasyonel ve teknolojik riskler ile perakende erişimi, uygunluk ve dağıtım olarak belirlendi.

IOSCO, tavsiye kuralları kamu görüşüne de açarken, önerileri aldıktan sonra yıl sonuna kadar kripto varlıkların düzenlenmesine ilişkin küresel standart önerilerine son halini verecek.

"Bir dönüm noktası olacak"

IOSCO Başkanı Jean-Paul Servais ise konuya ilişkin değerlendirmesinde, kripto faaliyetlerinde düzenlemeye ilişkin belirsizliklere son vermek için uygun zamanın geldiğini belirterek, "Bugün kamu görüşüne açtığımız dosya, uzun bir analiz sürecinin sonucu olarak ortaya çıktı. Yatırımcının korunması ve piyasa bütünlüğüne yönelik çok belirgin olan risklerin ele alınmasında bu tavsiyelerin bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum" dedi.

IOSCO'nun dünya menkul kıymetler piyasalarının yüzde 95'inden fazlasını düzenleyen 130 üyesi bulunduğunu kaydeden Servais, bu üyeler arasındaki iş birliğinin kripto piyasalarında küresel bir çerçeveyi belirlerken müşterilerin korunmasına katkı sağlayacağına da dikkat çekti.

REKLAMI KAPAT X