Kripto para düzenlemesi Meclis’e geliyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kripto para düzenlemesi Meclis’e geliyor
Doviz.com
20.11.2023 11:21

Kripto varlıkların yasa kapsamına alınması amacıyla hazırlanan taslak yıl bitmeden Meclis'e sunulacak. Düzenleme, kripto endüstrisinin kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasının önüne geçecek. Öte yandan teklife, sosyal medya fenomenlerinin de eklenmesi bekleniyor.

Türkiye'de son bir buçuk yılda kripto varlık kullanım oranı yüzde 40 seviyesinden yüzde 52'ye yükseldi. Dünya genelinde 1,072 trilyon dolarlık işlem hacmine sahip olan kripto varlıkların yasa kapsamına alınması için hazırlanan taslağın yıl bitmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulması bekleniyor.

Teklifle, hem finansal istikrar sağlanacak hem de bu varlıklara yatırım yapanlar daha iyi korunacak. Düzenleme, kripto endüstrisinin kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasının da önüne geçecek. Teklife, sosyal medya fenomenlerinin de eklenmesi öngörülüyor. Son dönemlerde yapılan operasyonlarda fenomenlerin kara para aklamak için kripto varlıkları kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Dijital finans teşvik edilecek

Düzenlemeyle, kripto varlıklar mevcut yasal çerçeveye uyumlu hale getirilecek. Yeni dijital finansal araçların kullanımı teşvik edilecek. Kripto varlıkların ve ürünlerin finansal düzenleme kapsamına girmesi sağlanacak.

Gri listeden çıkmak hedefleniyor

Düzenleme ile Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF), Türkiye'yi gri listede tutması için hiçbir gerekçesi kalmayacak. FATF bünyesinde 27 Ekim’de yapılan toplantıda, Türkiye'nin gri listeden çıkması için öngörülen eylem planındaki maddelerden sadece bir hususun kaldığının altı çizildi. Kripto varlıklara ilişkin yasal düzenlemenin çıkarılmasıyla birlikte Türkiye FAFT listesinde yer alan 40 kriterin tamamını yerine getirmiş olacak. FATF 2021'de Türkiye'yi gri listeye almıştı.

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek: Ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyoruz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından paylaşılan rapora göre Türkiye’nin 40 FATF standardının 39’u ile uyumlu olduğunu ifade ederek, “Uygulamada sağlayacağımız etkinlik ile ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyoruz” dedi.

Kullanım oranı %52'ye yükseldi

Türkiye'de kripto varlıkların kullanım oranı her geçen yıl artıyor. Araştırmalar, Türkiye nüfusunun 5'te 2'sinin kripto varlık sahibi olduğunu gösteriyor. Kripto varlık kullanım oranı 2021 sonunda yüzde 40 iken, Temmuz 2023'te yüzde 52'ye ulaştı.

Torba kanun teklifi 28-29 Kasım'da Komisyon'da olacak

AK Parti'nin, stokçulara getirilen cezaların artırılmasını da içeren 80 maddelik torba yasa teklifi, bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yanı sıra Ticaret Bakanlığı'nın da bir süredir üzerinde çalıştığı yasa tasarıları torba teklifte birleştirildi. Teklifle, stokçular için uygulanan para cezaları artırılacak. Piyasa denetim ve gözetimlerinin sıklaştırılması için oluşturulan mekanizmalar güçlendirilecek.

Cezalar ağırlaştırılacak

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ile Reklam Kurulu tarafından fırsatçılara kesilen idari para cezalarında artışa gidilecek. Kayıt dışı ekonominin ortadan kaldırılması için bahisle mücadelenin de kapsamı genişletilecek. 2024 yılı içinde uygulanacak olan enflasyon muhasebesinin vergisel etkileri de düzenlemede yer alacak. Bu çerçevede bankalar ve finans kuruluşlarına ilişkin düzenlemeler torba teklifte yer bulacak.

Teklif, komisyonda 3 bölüm halinde ele alınıp, 5 Aralık'ta Genel Kurul'a inecek. 11-22 Aralık tarihlerinde de Genel Kurul'a 2024 bütçesi gelecek.

REKLAMI KAPAT X