Kripto para piyasasında nisandan bu yana en kötü hafta yaşandı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kripto para piyasasında nisandan bu yana en kötü hafta yaşandı
Doviz.com
24.06.2024 11:03

Piyasa değeri en yüksek 100 kripto varlığı içeren gösterge endeks, geçen haftayı yüzde 5 düşüşle tamamladı. Böylelikle nisan ayından bu yana kripto piyasaları en kötü haftalık performansını kaydetti.

Bitcoin, yatırım fonlarına yönelik soğuyan talebin ve para politikasına ilişkin belirsizliğin etkisiyle geçen haftayı negatif tamamladı.

Bu kapsamda en büyük 100 kripto varlıktan oluşan gösterge endeks, pazar gününe kadar geçen yedi gün içinde yaklaşık yüzde 5 düşerek nisan ayından bu yana görülen en kötü performansını kaydetti.

İşlem hacmine göre lider kripto para birimi Bitcoin de yatırımcılarına benzer şekilde kayıp yaşattı. Bitcoin yeni haftanın ilk işlem gününde ise yüzde 2,91 düşüşle 62.520 dolardan fiyatlandı.

Kripto piyasasındaki gerilemeler son olarak Fed'in faiz oranlarını yirmi üç yılın en yüksek seviyesinden düşürmesine yönelik şüphelerin artmasıyla hızlanmıştı.

Bazı analistler için kripto varlıklardaki geri çekilme ise global çapta daha geniş bir risk iştahı için uyarı niteliğindeydi.

FalconX Araştırma Müdürü David Lawant, konuyla ilgili bir notunda, mevcut kripto piyasası dinamiğinin “düşük volatilite ve hacimler ile karakterize edildiğini” yazdı.

Bitcoin mart ayında 73 bin 644 dolar ile rekor kırmıştı. Ancak bu rekorun ardından ikinci çeyrekte hisse senetleri, tahviller ve altın gibi geleneksel varlıkların gerisinde kaldı.

IG Australia Pty Piyasa Analisti Tony Sycamore ise "57 bin 500 dolar seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalama, şu anda fiyat için olası bir destek bölgesi olarak takip ediliyor." değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER Kripto para borsası BtcTurk siber saldırıya uğradı Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradığını açıkladı. Konuya ilişkin açıklama BtcTurk mobil uygulaması üzerinden paylaşıldı.
REKLAMI KAPAT X