Kripto paralarda rüzgar tersine döndü: Bitcoin’de sert düşüş

Okuma Süresi: 1 Dakika
Kripto paralarda rüzgar tersine döndü: Bitcoin’de sert düşüş
Doviz.com
03.01.2024 15:34

Son dönemde ETF iyimserliği ile 45 bin doların üzerini gören Bitcoin'de SEC'nin ETF için ek süre istediği yönündeki iddialar nedeniyle keskin bir geri çekilme yaşandı.

Bitcoin son dönemde başta ETF olmak üzere birçok iyimser beklentinin etkisiyle hızlı bir yükseliş kaydetmişti.

Alpha Impact Kurucusu Hayden Hughes ise yaklaşan ETF onay haberi gölgesinde traderların ilk günlerde “treni kaçırmama” hissiyatıyla alımlarını hızlandırdığını söyledi. Hughes’a göre ayrıca ABD’de faizlerin düşüş sürecine gireceği beklentisi de piyasalardaki risk iştahının artmasına yol açan bir başka faktör oldu.

Lider kripto para birimindeki yükseliş ise bugün yerini sert bir geri çekilmeye bıraktı. Buna göre 45 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, yüzde 8’i aşan gerilemeyle 41 bin doların altına kadar indi. Bitcoin TSİ 15.30 itibarıyla ise yüzde 6,75 düşüşle 42 bin 373 dolardan işlem görüyor.

Kripto para piyasası ise ETF iyimserliği ile yeni yıla hızlı başlamıştı.

SEC’nin 10 Ocak’a kadar bu konuda bir karar vermesi beklenirken, bu karar için ek süre istediği öne sürüldü. Bu söylentiler de Bitcoin’in düşüşündeki temel katalizör oldu.

İLGİLİ ANALİZ Bitcoin ETF başvurusu yapan şirketler ve son yanıt tarihleri ABD'de Bitcoin spot Borsa Yatırım Fonları (ETF) onay süreci, 2024 Ocak ayında kritik bir aşamaya girecek. Bu dönemin yatırımcıların Bitcoin'e erişim şeklini değiştirebilecek potansiyel bir dönüm noktası olması bekleniyor.
Etiketler: bitcoin ETF kripto para sec
REKLAMI KAPAT X