Kripto piyasasını tedirgin eden transferler

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kripto piyasasını tedirgin eden transferler
Doviz.com
28.05.2024 10:30

İflas eden kripto borsası MT. Gox'a ait cüzdanlardan yapılan transferler, kripto para piyasasında tedirginliğin artmasına yol açtı.

Kripto piyasası iflas eden bir borsaya ait cüzdanlardan yapılan transferlerin etkisiyle gerileme kaydetti.

CryptoQuant ve Arkham Intelligence'ın verilerine göre 28 Mayıs itibarıyla yıllar önce iflasını açıklayan Mt. Gox cüzdanlarından 7,2 milyar doların üzerinde değere sahip 107 binden fazla Bitcoin taşındı.

Bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Tokyo merkezli Mt. Gox\ 2011 yılında siber saldırıya uğramış ve 2014 yılında iflas etmişti. Geçtiğimiz yıl ABD savcıları ise iki Rus vatandaşını borsanın sunucularına girmek üzere başkalarıyla anlaştığı gerekçesiyle suçlanmıştı.

Mt. Gox'un kayyımı ise tasfiye süreci ilerledikçe alacaklıların 31 Ekim'e kadar temel, ara ve erken toplu ödemeleri görmeleri gerektiğini söylemişti.

Son transferin ardından dikkatler Bitcoin'leri alanların satış yapıp yapmayacağına çevrildi.

CryptoQuant verilerine göre, Mt. Gox cüzdanlarında görülen son hareketler Mayıs 2018'den bu yana görülen ilk hareketlenmeye işaret etti. Mt Gox'un elinde yaklaşık 138 bin Bitcoin bulunuyordu. Önceki belgeler Mt. Gox'un Bitcoin Cash ve itibari paraya da sahip olduğunu gösteriyordu.

"Etkisi kısa vadeli olur"

BTC Markets İcra Kurulu Başkanı Caroline Bowler ise hareketlerin aşırı endişe verici olmadığını ve yalnızca kısa vadeli bir etkiye sahip olacağını söyledi.

Mt Gox, konuyla ilgili paylaşımında, “Kesinlikle fiyatlamaları etkilyecektir ancak piyasa şu anda ABD'de kripto dostu düzenlemeler konusunda gelen iki partili desteğe odaklandığı için Bitcoin'in fiyatı üzerinde yerleşik bir etkisi olmayacaktır" dedi.

İLGİLİ ANALİZ Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (27 Mayıs 2024) Bu hafta piyasaları bekleyen önemli bir gelişme bulunmuyor. Ancak, ABD tarafında açıklanacak PCE verisi Fed’in gelecek hamleleri konusunda ipuçları verebilir.
REKLAMI KAPAT X