Mark Zuckerberg önermiş, Elon Musk uyarmıştı: Metaverse furyası nasıl sonuçlandı?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Mark Zuckerberg önermiş, Elon Musk uyarmıştı: Metaverse furyası nasıl sonuçlandı?
Doviz.com
07.06.2024 16:05

Sanal gerçekliğin ve kripto para sektörünün büyümesi nedeniyle başlayan metaverse furyası yatırımcısına büyük kayıp yaşattı. Sanal alemde satın alınan köprü ve arazilerin değeri %90'a yakın düştü. Meta’nın kurucusu Zuckerberg’den sonra en çok parayı ise Türk vatandaşlarının kaybettiği bildirildi.

Dünyada yayılan sanal gerçeklik ve kripto para sektörü nedeniyle başlayan metaverse furyası pek çok yatırımcının kayıp yaşamasına yol açtı. Metaverse’ün sanal aleminde Miami’den Çırağan Caddesi’nden hatta Mars’tan bile arsa almak mümkündü. Arsaların yanı sıra birçok şehirde tarihi eserler de satılıyordu.

Sabah’tan Metin Can’ın haberine göre Meta’nın başlattığı dijitalde arsa satışında ilk 6 ayda en çok arsa/yer satışı yapan platformda yaklaşık 185 bin bölüm satılmış, bunun 3’te 1’ini Türkler almıştı.

Meta’nın başlattığı akıma birçok teknoloji şirketi de giriş yapmıştı. Metaverse üzerinde arazi satışı yapan platformlar arasında Decentraland, The Sandbox, SuperWorld gibi platformlar da öne çıkmıştı.

Raporlara göre Türkiye’den 1,1 milyon kişi metaverse sistemine üye oldu ya da arsa aldı. Bu arsaları emlak platformlarında satışa çıkaranlar dahi oldu.

Şirketler de girmişti

Türkiye’de özellikle perakende alanında faaliyet gösteren birçok şirket milyonlar harcayarak bu alana özel yatırımlar yaptı.

Bazı markalar burada mağazalar açmaya başlarken sadece Türkiye’deki şirketlerin bu alanda gerçekleştirdiği yatırım miktarı 2022 yılı istatistiklerine göre 400 milyon doları buldu.

Ancak başta Meta olmak üzere 2024 yılında geldiğimizde tüm metaverse firmaları ya zarar etti ya da iflas bayrağını çekti. İlk etapta yatırımcıların yoğun ilgisini çeken sanal arsaların değeri şu anda yüzde 90 civarında düştü.

Mark Zuckerberg önermiş, Elon Musk uyarmıştı

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg bu alana yatırımda kararsız kalanlara “Metaverse’ün gelecek için önemli bir yatırım olacağını düşünüyorum. Bu önemli bir şey ve gelecek için Metaverse’e yatırım yapmamak hata olur” diyerek tavsiyelerde bulunmuştu.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ise Metaverse ve Web 3.0’ı onaylamadığını belirterek, bunların “pazarlama hilesi” olduğunu söylemişti.

İLGİLİ HABER Metaverse, Mark Zuckerberg’e 50 milyar dolar kaybettirdi Mark Zuckerberg'in sahibi olduğu Meta, metaverse yatırımları yüzünden beş yılda yaklaşık 50 milyar dolar para kaybetti.
REKLAMI KAPAT X