Rus Duması, uluslararası ödemelerde dijital varlıkların kullanılmasını onayladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Rus Duması, uluslararası ödemelerde dijital varlıkların kullanılmasını onayladı
Doviz.com
28.02.2024 10:59

Rusya'da dijital finansal varlıkların uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin veren yasa, parlamentonun alt kanadı Duma'da kabul edildi. Yasa, Rusya Federasyon Konseyi ve Devlet Başkanı Putin'in onaylamasının ardından yürürlüğe girecek.

Rusya'da parlamentonun alt kanadı Duma, dijital finansal varlıkların uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin veren yasayı kabul etti.

Buna göre, para birimi düzenleme kanunu çerçevesinde mal ve hizmetlerin ithalat ve ihracatında ödeme olarak dijital finansal varlıklar kullanılabilecek.

Kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesi için önce Rusya Federasyon Konseyi, ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması gerekiyor.

Duma Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoliy Aksakov ise söz konusu kararın tarihi bir karar olduğunu belirterek, “Çünkü Rus ithalatçı ve ihracatçıların dijital finansal varlıkları kullanarak bankacılık sistemini atlayıp, yabancı şirketlerle karşılıklı anlaşmalar yapmasına olanak tanınacaktır. Dost olmayan ülkeler de dahil olmak üzere dış etkiler en aza indirilecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Yaptırımlar kapsamında mali mesajlaşma sistemi SWIFT’ten 2022'de çıkarılan Rus bankalarının uluslararası ödemeler konusunda yaşadığı sorunlar ise son dönemde artış kaydetmişti.

REKLAMI KAPAT X